سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 4 آبان 1399  ::  23:45   

واکنش تند حزب جماعت اسلامی کردستان به اظهارات ماکرون

سرویس عراق و اقلیم کردستان- حزب جماعت اسلامی کردستان در اطلاعیه ای به شدت از اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه درباره اسلام انتقاد کرده و آن را عامل ایجاد نفرت میان انسان ها دانسته است.

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، در اطلاعیه شورای سیاسی  حزب جماعت اسلامی کردستان آمده که موج اخیر نژاد پرستی احزاب راستگرا و حمله مقدسات اسلامی و مسلمانان در اروپا به ویژه فرانسه تلاشی برای پنهان ساختن شکست های سیاسی و اقتصادی آنان است و  این در حالی است که اکثریت مسلمانان به فرموده خداوند که پیامبر را رحمتی برای جهانیان خوانده پایبند هستند و با هر گونه تبعیض نژادی، دینی، مذهبی و قومی مخالفند و انسان ها را داری کرامت می دانند.

همچنین با اشاره  به این آیه کریمه " الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِندَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنجِيلِ يَأْمُرُهُم بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آمَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِي أُنزِلَ مَعَهُ أُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ".  تاکید شده که پیامبر اسلام برای پاره کردن زنجیرهای اسارت و ظلم و ستم بر آدمیان مبعوث شده و بر این اساس آزادی بشر را در حفظ مقدسات همه انسان ها می دانند، زیرا آدمیان برای کنار همدیگر بودن خلق شده اند نه جدا شدن از یکدیگر.  (يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ).

در این اطلاعیه اظهارات ماکرون حمله ناروا علیه اسلام تعبیر و محکوم شده و هر نوع ربط دادن ترور به دین اسلام نیز جرم خوانده شده و آمده که بیشتر رهبران غربی به عمد چنین اقدامی را برای کسب آرای راستگرایان  انجام می دهند و ماکرون نیز نژادپرستان را به حمله علیه مسلمانان فرانسه تشویق و ترغیب می کند.

همچنین آمده که در حالی که جهان برای مبارزه با بحران های سلامتی، سیاسی و اقتصادی نیاز به همکاری و برادری واقعی دارد، اظهارات ماکرون و امثال آن تخم نفرت را در میان مردم جهان می کارد، همچنان که در بسیاری ممالک اسلامی و  عربی کالاهای فرانسوی تحریم شده و این می تواند به اقتصاد فرانسه آسیب بزندو  آنان که تحت عنوان آزادی بیان، به آزادی دیگران تجاوز می کنند نیز رسوا می شوند.

حزب جماعت اسلامی با اشاره به اینکه هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا اعتراف کرده غربی ها خود داعش  را برای اجرای نقشه های خود در منطقه به وجود آورده اند، ابراز نگرانی کرده که در این مرحله نیز این گونه اظهارات و اقدامات مقدمه چنین نقشه ای برای منطقه باشد.

لازم به ذکر است که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در مراسم ادای احترام ملی به ساموئل پتی معلم فرانسوی که به دلیل نشان دادن کاریکاتور حضرت محمد (ص) در کلاسش توسط یکی از شاگردان اسلام‌گرای خود به قتل رسید، با اشاره به ارزش‌های جمهوری، تاکید کرد: استاد، ما از آزادی که شما به خوبی آموزش می‌دادید دفاع خواهیم کرد و به سکولاریسم ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهوری فرانسه با گرامیداشت یاد این معلم که به کتاب‌ علاقه زیادی داشت، بیان کرد:حتی اگر برخی عقب بکشند، ما از کشیدن کاریکاتورها و نقاشی‌ها دست نخواهیم کشید.

این اظهارات ماکرون واکنش های منفی در کشورهای عرب و مسلمان به دنبال داشته و وی به سیاه نمایی درباره اسلام متهم شد.