سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  12:05   

روزنامه نگار ترک:

کودتای ترکیه عملیات پرچم دروغین اردوغان و شرکایش بود

سرویس ترکیه – روزنامه نگار منتقد ترک معتقد است کودتای نافرجام 15 جولای عملیات پرچو دروغین بود که اردوغان با همکاری فرماندهان نظامی و اطلاعاتی طراحی و اجرا کردند تا، به نحوی که در وقایع پس از کودتا مشخص شد، از آن بهره برداری سیاسی کنند.

بیش از سه سال از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 در ترکیه می گذرد و تا کنون صدها هزار نفر از شهروندان این کشور از عواقب منفی آن، از تعلیق و اخراج تا بازداشت و حبس های بلند مدت، متضرر شده اند. با وجود این، بحث بر سر واقعی یا ساختگی بودن کودتا و عاملان اصلی طراحی و اجرای آن همچنان ادامه دارد.

حکومت ترکیه فتح الله گولن عالم اسلامی ساکن آمریکا و پیروان وی را که به جنبش گولن شهرت دارند، عامل این کودتا خوانده و تقریباً همۀ افراد شناخته شده، نهادها، شرکت ها، روزنامه ها و مراکز آموزشی وابسته به این جنبش را به نحوی مجازات کرده است. نظامیان، نیروهای پلیس، کارمندان و معلمان بسیاری شغل خود را از دست داده اند، ده ها هزار تن زندانی شده اند، ده ها رادیو، تلویزیون و روزنامه توقیف شده اند، صدها شرکت مصادره شده یا توسط نمایندگان حکومت اداره می شوند و صدها مرکز آموزشی وابسته به جنبش گولن حتی در خارج از ترکیه تعطیل شده و به کنترل حکومت در آمده اند.

این در حالی است که گولن و نزدیکان وی همواره هر گونه دخالت در کودتا را انکار کرده و علاوه بر این، روزنامه نگاران و تحلیل گران بسیاری معتقدند این کودتا ساختگی بوده و هدف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از راه انداختن آن سرکوب گستردۀ مخالفان و تحکیم قدرت خود بوده است.

این ادعا چه حقیقت داشته باشد و چه کذب باشد، آشکار است که کودتا برای اردوغان جز سود چیزی نداشت و در حقیقت دکمۀ آغاز موفقیت های اردوغان را فشرد. اردوغان با اعلام وضعیت فوق العاده در پی کودتا به مدت دو سال و اختیارات ناشی از آن توانست صدای اپوزیسیون را خاموش کند و کنترل حدود 90 درصد رسانه های کشور را به دست بگیرد، مخالفان و رقبا را به زندان بیاندازد، در وضعیت فوق العاده و در شرایط نابرابر همه پرسی تغییر قانون اساسی و انتخابات را برگزار کند تا به پست ریاست جمهوری اجرایی مقتدر مورد نظر خود دست یابد.

از جمله کسانی که معتقد است کودتای 15 جولای 2016 نمایشی و دروغین بوده، عبدالله بوزکورت روزنامه نگار و از مدیران روزنامۀ توقیف شدۀ زمان است که توانست پیش از دستگیری از ترکیه خارج شود.

بوزکورت در مصاحبه با مینت پرس گفت اگر چه «خشم فزاینده ای در ارتش به وجود آمده بود که می توانست به یک کودتای واقعی منجر شود» اما «کودتای نافرجام عملیات پرچم دروغین اردوغان بود با همکاری فرماندهان نظامی و اطلاعاتی.»

بوزکورت به دلایلی متعدد روایت مقامات رسمی را از کودتا قابل باور نمی داند: «محدودیت نیروی نظامی و تعداد ژنرال های دخیل در این اقدام نشان می دهد این کودتا به هیچ وجه یک کودتای واقعی نبود و مشخصاً، برخلاف همۀ کودتاهای موفق پیشین، خارج از سلسله مراتب فرماندهی بود. زمان بندی کودتا، که در ساعات شلوغ انجام شد، یک طرفه کردن ترافیک روی پل و حمله به پارلمان که جز بر افروختن آتش خشم مردم علیه ارتش هدف دیگری نداشت، همه معنا دارند. اردوغان تا کنون چهار روایت متناقض از نحوۀ مطلع شدن خود از کودتا به دست داده است. وقتی شهادت برخی از متهمان مسأله ساز شد، حکومت دستور داد پوشش رسانه ها از رسیدگی قضایی به کودتا محدود شود. حکومت حتی مانع از آن شد که شهود اصلی در کمیسیون پارلمانی که برای تحقیق و تفحص در این باره تشکیل شده بود حاضر شوند و شهادت دهند.»

بوزکورت در همین رابطه، در حساب توئیتر خود نیز به رشته توئیت های یک سرباز نیروی دریایی اشاره کرده است که پس از کودتا دستگیر، زندانی و از ارتش اخراج شده است.

مهمت چاودار افسر جزء نیروی دریایی ارتش ترکیه که چند روز پس از کودتا دستگیر، محاکمه و زندانی شد، ژانویۀ 2018 از زندان آزاد شده است. وی در حساب خود در توئیتر نوشته است که بی گناه دستگیر و زندانی شده و مشاهدات خود را از وقایع کودتا در یک رشته توئیت منتشر کرده است.

به گفتۀ چاودار در شب کودتا گزارشی مبنی خطر یک حملۀ تروریستی از راه دریا و دستوری مبنی بر اقدام سریع به کشتی آنها رسیده و تعداد زیادی کشتی همزمان پایگاه های خود را ترک کرده اند اما اثری از چنین تهدیدی دیده نشده است. بعداً کشتی هایی که با این دستور دروغین راهی دریا شدند به مشارکت در کودتا متهم شدند. به این ترتیب چاودار دو روز پس از آن به علت مشارکت در کودتا دستگیر شد.

چاودار نوشته وی در دو زندان مختلف با سربازان دیگر نیروی دریایی در این باره گفتگو کرده و آنها نیز تجربۀ مشابهی داشته اند. وی معتقد است صدها هزار تن بی گناه قربانی یک نقشۀ شوم شده اند.

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

کشتار یونانی ها را به یاد بیاورید، کشتار عفرینی ها را فراموش نکنید / گوکجان آیدوغان

کشتن مرگ: ناپدید شدگانی که نه مرده اند، نه زنده / چنگیز آکتار

فاکتور عفرین در روابط ترکیه – امارات متحدۀ عربی / جورجیو کافیرو

ترکیۀ خسته: تخته پاره ای بر امواج دریا / یاووز بایدار

بازی با آتش ادلب / مراد یتکین

غرب باید به مقاومت جامعۀ مدنی ترکیه کمک کند / الیف شافاک

ترکیۀ اردوغان؛ گرفتار بر سر دو دوراهی / یحیی مادرا

آیا درگیری نظامی ترکیه و سوریه محتمل است؟ / بیستون عباسی

ترکیه؛ منبع تشویش و استهزا / چنگیز آکتار

مادران شنبه: ما استخوان هایشان را می خواهیم، همین / نورجان بایسل

مادران شنبه؛ سه دهه در جستجوی عدال

برچسب‌ها:
#ترکیه