سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  10:15   

پیشنهاد جدید ترکیه به روسیه دربارۀ ادلب / مراد یتکین

سرویس ترکیه – ترکیه با افزودن هیأت تحریر الشام به فهرست گروه های تروریستی، به روسیه، ایران و ایالات متحده پیام داد که آماده است با تروریسم مبارزه کند و به اعضای این گروه نیز پیام داد که این آخرین شانس است تا این گروه را ترک کرده و از حملات در امان بمانند.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در بخارست گفت اگر حملات حکومت سوریه و روسیه به ادلب متوقف شود، ترکیه برای «همکاری با همۀ طرف ها» به منظور پایان دادن به حضور گروه های تررویستی در این منطقه آماده است.

چاوش اوغلو گفت: «چه لزومی دارد این همه غیرنظامی، زن و کودک کشته شوند؟ ما می توانیم با هم برای حل این مسأله گام برداریم.» وی از روسیه، ایران، فرانسه و انگلستان به عنوان شرکا نام برد و این عبارت را نیز اضافه کرد: «و غیر از همۀ این شرکا» در سوریه، اما از حکومت سوریه نامی نبرد.

ترکیه از سال 2012 روابط خود را با حکوممت بشار اسد قطع کرد و اعلام کرد با حضور اسد در قدرت حل این بحران ممکن نیست.

اظهارات چاوش اوغلو چند ساعت پس از اظهارات سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجۀ روسیه ایراد شد، که گفته بود «ممکن است در موضع روسیه و ترکیه نسبت به سوریه مطابقت صد درصد وجود نداشته باشد، اما دو طرف در جستجوی یک وجه مشترک هستند.» ریابکوف افزود آنها «تلاش می کنند بزرگ ترین وجه مشترک» را با ترکیه در مسألۀ سوریه بیایند.

ترکیه پیش از نشست 7 سپتامبر تهران میان رجب طیب اردوغان، ولادیمیر پوتین و حسن روحانی رؤسای جمهور ترکیه، روسیه و ایران، با افزودن هیأت تحریر الشام به فهرست سازمان های تروریستی، گام مهمی برداشته بود. هیأت تحریر الشام زمانی تأسیس شد که جبهه النصره، گروه وابسته به القاعده، در سال 2017 منحل گردید. ترکیه با این اقدام دو پیام مهم به بازیگران صحنۀ سوریه مخابره کرد. پیام نخست خطاب به روسیه، ایران، ایالات متحده و دیگران این بود که ترکیه برای مبارزه با تروریسم آماده است و نشان داد که حساب تروریست ها را از شهروندان غیرنظامی جدا می کند. پیام دوم نیز خطاب به افرادی در هیأت تحریر الشام بود که از این فرصت به عنوان آخرین شانس استفاده کرده و این گروه را ترک کنند تا از سوی ترکیه و دیگران هدف قرار نگیرند.

اردوغان در یادداشت خود که روز 11 سپتامبر در وال استریت ژورنال منتشر شد، گفت سوریه و روسیه نباید از مبارزه با تروریسم به عنوان ابزاری برای نابود کردن همۀ گروه های اپوزیسیون استفاده کند. به نظر می رسد اردغان به این وسیله می خواهد راه را برای اقدام مذکور هموار کند. جدا کردن تروریست ها از غیرنظامیان چندان آسان نیست زیرا آنها لباس عادی به تن دارند و از یونیفرم های معمول نظامی استفاده نمی کنند و همین امر آنها را قادر می سازد با مردم محلی ادغام شوند؛ علاوه بر این آنها نهایت تلاش خود را خواهند کرد تا مردم محلی را تهدید کنند که هویت آنها را فاش نسازند. اما این کار به منظور پیشگیری از موج جدید پناه جویان و حرکت تروریست ها از سوریه به سمت ترکیه که می توانند کشورهای اروپایی را نیز تحت تأثیر قرار دهد، به امتحانش می ارزد. ادلب تنها 35 کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد.

اظهارات اخیر طرف های روسی و ترک نشان می دهد که هنوز امید یافتن راه حلی برای این مشکل از بین نرفته است؛ هم برای شکست تروریست ها و هم برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان و همچنین برای پیشگیری از موج پناه جویان و تروریست ها به خارج از سوریه.

 

منبع: حریت

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

شکست تدریجی سیاست خارجی ترکیه در سوریه / گوکهان باجیک

عملیات ادلب و کاهش نفوذ ترکیه در سوریه / امبرین زمان

عنصر اطلاعاتی داعش اسیرYPG: دستگاه اطلاعاتی ترکیه همۀ کارها را تسهیل می کرد

اردوغان: آمریکا با استخراج نفت دیرالزور از YPG حمایت می کند

چرا پوتین شریک ترک خود را نادیده می گیرد؟/ چنگیز چاندار

فاکتور عفرین در روابط ترکیه – امارات متحدۀ عربی / جورجیو کافیرو

ترکیۀ خسته: تخته پاره ای بر امواج دریا / یاووز بایدار

بازی با آتش ادلب / مراد یتکین

ترکیۀ اردوغان؛ گرفتار بر سر دو دوراهی / یحیی مادرا

آیا درگیری نظامی ترکیه و سوریه محتمل است؟ / بیستون عباسی

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه