انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  01:38   

یادداشت:

انتظارات کردهای فیلی از ریاست جمهوری برهم صالح / علی صفری

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در دوره ریاست جمهوری برهم صالح کردهای فیلی یا همان معاودین انتظار دارند با رفع ستم های روا شده بر آنان در سه دهه اخیر با اعلام عذرخواهی رسمی دولت و حاکمیت عراق از آنان و پذیرش پیامد آن، اقدام به پرداخت غرامت به تک تک رانده شدگان کنند، نه غبط به عده ای که یا جریانی پشت سر آنها است یا خود سردمدار جریانی خاص هستند.

کردپرس: معاودین یا همان کردهای فیلی که در اوائل دهه 80میلادی از بغداد یا سایر نقاط عراق به سمت کشورایران رانده شدند در دهه های گذشته آسیب های اجتماعی و سیاسی فراوانی متحمل شدند که اغلب چگونگی این روند را در سه دهه اخیر تا حدودی شاهد بوده ایم.
دراین میان وابستگان یا هواداران احزاب که گویا پس از سقوط دیکتاتوری صدام برنامه ای جز رسیدگی به احوال خود نداشته اند و انگار نه انگار آرمانی و اهدافی از قبل تدوین و سندگذاری شده وجود داشته نیز کم وبیش به مطالباتشان رسیده اند. همچنین بعضا کمتر و بسیاری به بیشتر از آنچه که استحقاقش را داشته اند دست یافته اند . این برهمگی و درهمگی در حقیقت برآیند آشفتگی هایی ا ست که کشور عراق با آن دست وپنجه نرم کرده و خواهد کرد.
از سوی دیگر کشورهای مداخله گر، دور و نزدیک، فرصت طلبان و از جهتی دیگر بازماندگان حکومت دیکتاتور سابق که عادت کرده بودند به پرخوری و زیاده طلبی و تکنوازی در سیاست گذاری عراق و در مجموع این همه بزه و این همه ناهنجاری متاسفانه جامعه عراق را به هرج و مرج کشانده است.
 براساس گزارش های هیات النزاه یا همان گروه شفاف سازی و نیز داده های FTFA از زمان سقوط حزب بعث تا این لحظه عملا بیش از 360میلیارد دلار ازکشورغنی عراق هدر فته است . همچنین فعالیت چند دوره پارلمان و نیز چند دوره کار دستگاه قضایی دراین کشور به یغما رفته نه تنها مانع از یغماگری های دستگاه اجرایی نشده بلکه گزارش ها از رانت شدید ودست درازی به اموال عامه مردم  درمیان این دو قوه نیز حکایت می کند.
 به طور خلاصه ارائه یک جامعه نو پس از تلاطم یک ارمان است که  متاسفانه عراق با وجود فراهم شدن چنین فرصتی درحال افول و فاصله گرفتن از آرمان های اعلان شده پیش از براندازی است. ارزش داده های ملی این کشور با کمال تاسف حیف و میل می شود و بجای آنکه مهاجرت معکوسی را پس از یک دهه و نیم از سقوط دیکتاتور شاهد باشیم هنوز هم  مهاجرت و رفتن به  اروپا در سبد زندگی خانواده های عراقی جا خوش کرده است.
در دوره جدید اما با وجود شبهه در رای گیری ها در نهایت برآیند انتخابات عراق چیزی شد که همه از آن اطلاع یافتیم. مهمترین رویداد در دوره فعلی انتخاب آقای برهم صالح به عنوان رئیس جمهور کشورعراق است. همگان می دانند سمت ریاست جمهوری عراق سمتی تشریفاتی است به نحوی اما صرف نظر از  گریزگاه های همیشگی، چنین شرایط نمادینی درحاکمیت عراق اهمیت خاص خود را دارد.
 برهم صالح علاوه بر پایگاه مردمی دارای پشتوانه حزب وجریان های مختلفی است وهمین امتیاز او را قادر خواهد ساخت تا با دور زدن فضای تشریفاتی اعمال شده بر مقام ریاست جمهوری، بسیاری از برنامه های پیش از انقلاب که بخاطر آن مبارزه کرد را پیاده کند .
پرکردن جیب جریان های سیاسی حتی در زمان دیکتاتوری صدام نیز ممکن بود چرا که با توافق باصدام این همه غارتگری ممکن می شد، ازاینرو در دوره ریاست جمهوری برهم صالح کردهای فیلی یا همان معاودین انتظار دارند با رفع ستم های روا شده بر آنان در سه دهه اخیر با اعلام عذرخواهی رسمی دولت وحاکمیت عراق از آنان و پذیرش پیامد آن، اقدام به پرداخت غرامت به تک تک رانده شدگان کنند نه غبط به عده ای که یا جریانی پشت سر آنها است یا خود سردمدار جریانی خاص هستند.
از سوی دیگر لازم است قانون درباره معاودین آسان گرفته شود یا حداقل با آنان بر اساس قانون رفتار شود چرا که آنان نیازمند حقوق شهروندی و خدمات خاص هستند از جمله اینکه  مثلاً سفارت خانه های عراق از جمله در ایران بدون ویزا به آنان خدمات رفت و آمد ارائه کند چرا که مطلع هستیم حقوق بین الملل درباره وضعیت این گروه چه نسخه ای می پیچد.
بر اساس مصوبات دولت عراق  برای جبران خسارت معاودین شرایطی پرهزینه وزمانبر تعیین شده که برخی از این شرایط به نقطه ی انتهاء رسیده اما بسیاری هنوز نه. حاکمیت جدید عراق باید بپذیرد که بر مبنای قوانین ملی و منطقه ای و بین المللی مسئول سیاست های حاکمیت  پیش از خود است.  اصولا عملیات براندازی صدام بخاطر جبران برخی از این ستم ها بوده و گرنه قرار نبود یک حزب تکنواز برود آنوقت دهها حزب تکنواز جایگزین آن شود .
هم اکنون نمایندگی های عراق در کشورهای همسایه مخصوصا در ایران از معاودین  فاقد تابعیت عراق هزینه ویزا را به طور کامل دریافت می کنند غافل از آنکه این حاکمیت عراق است که  در واقع بدهکار آنها است و نه برعکس.
 دوم اینکه اینان برای دریافت غرامت باید هزینه کنند از اینرو از برهم صالح انتظار می رود کنتور هزینه های  معاودین دررسیدن به مطالباتشان را  متوقف کند و در اقدامی اورژانسی ازجمله ازطریق نمایندگی های وزارت خارجه عراق درکشورها مخصوصا ایران تمام حقوق آنان را پرداخت نمایند.
 باید پذیرفت  بجای آنکه هزاران نفر ازمعاودین به بغداد سفر کنند و درپیچ وخم بروکر اسی ها  وهزینه ها سردرگم شوند هیاتی چند نفره با تفویض اختیار، کار برطرف کردن مشکلات معاودین ازجمله پرداخت غرامت درمحل سکونتشان را عهده دار شود.
همچنین لازم است چند گروه حقیقت یاب از وزارت خارجه و وزارت مهجرین وحقوق بشرعراق  به ایران رفته تا روند غرامت خواهی این گروه ازایرانی الاصل ها را ارزیابی و نهایتا نسبت به پرداخت مطالباتشان جامه عمل ببپوشند.ضمن آنکه چندی پیش این حقیقت در گپ وگفتم با سرکنسول عراق درکر مانشاه توسط سرکارخانم شیرین محمد مورد تاکید قرارگرفت منتهی نتایجی که می بایست از آن به دست می آمد نمود پیدا نکرد .
از اینرو برهم صالح اینک برسریک دو راهی است که وی می تواند یا راه فعلی را در اعاده غرامت معاودین طی کند که نتیجه اش ادامه آسیب وامکان ورود سازمان ملل به این موضوع را در پی خواهد داشت.
 راه دوم پس از تفحص اصلاح و تغییر روند فعلی است اینکه دولت عراق منت گذارد و کمکهایی از جمله به هر یک حدود 5 میلیون دینار بابت اموال منقئل پرداخت کند یا یک قطعه زمین به هر یک آنان واگذار کنند.
هر چند برخی انسان های مظلوم و بی خبرازهمه جا ممکن است به راحتی از کناراین موضوع بگذرند.همچنین لازم است اعاده حقوق معاودین باعذرخواهی رسمی حاکمیت جدیدعراق همراه شود.
اینک برهم صالح  که سالها برای پاکسازی سیستم تکنوازی حزب بعث طعم همه چیز و همه سختی ها را چشیده است لازم است کوتاه ترین مسیر مثل غرامتی که دردهه 70به معاودین و به ایرانی های مقیم کویت پرداخت شد به اینان نیز پرداخت شود چراکه این یک حقیقت است که نه قابل اغماض است نه قابل گذشت و نه قابل انکار.
نکته آخر اینکه برهم صالح به عنوان یک شهروند کرد بجای اتیکت بازی می بایست برای رساندن عراق به پایه های یک حاکمیت استاندارد برمبنای آزادی و دموکراسی که در آن کردهای فیلی که از همان سالهای نخست درمبارزه با دیکتاتوری پیش قراول بودند دراین برهه نیز به حقوقشان نزدیک ونزدیکتر کند.