انتشار:  پنج‌شنبه 1 آذر 1397  ::  07:52   

تحلیلگر روابط بین‌الملل و مدرس دانشگاه در گفت و گو با کُردپرس مطرح کرد؛

ترکیه از خاک‌ سوریه خارج نمی شود/ترکیه به دنبال احیای امپراطوری عثمانی گرایی است

سرویس سوریه-تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت:اگر بر فرض روزی سوریه تجزیه شود،چشم طمع ترکیه بر سرزمین های اشغالی خودش درسوریه بوده و به بهانه ی حمایت از ترکمن سوریه،ازاین منطقه عقب نشینی نخواهد کرد و نقشه های بعدیش را پیدا خواهد کرد.

«حسین‌علی فام»تحلیلگر مسائل بین‌الملل و مدرس دانشگاه در گفت و گو با کُردپرس با اشاره به چشم‌انداز حضور آینده ترکیه در خاک‌ سوریه، اظهار کرد:ترکیه به دنبال احیای امپراطوی عثمانی است و این استراتژی نوعثمانی در تفکرات احمد داود اوغلو وزیر امورخارجه اسبق ترکیه کاملا بارز گشته است.
دکتر علی فام افزود: این یک‌ تز بلند مدت است و از آن زمان تا به کنون نقش ترکیه در منطقه خاورمیانه به ویژه دربین کشورهای مسلمان منطقه بیشتر شده است.
عضو انجمن‌ روابط بین‌الملل ضمن بررسی عواقب حضور ۴ترکیه در شمال سوریه ، خاطر نشان کرد:اگر بر فرض روزی سوریه تجزیه شود،چشم طمع ترکیه برسرزمین های اشغالی خودش درسوریه بوده و به بهانه ی حمایت از ترک های ترکمن سوریه،ازاین منطقه عقب نشینی نخواهد کرد و نقشه های بعدیش را پیدا خواهد کرد.
 
پژوهشگر مسائل بین‌الملل با اشاره به نزدیکی ترکیه به آمریکا و روسیه گفت: ترکیه بازی برد-برد را با آمریکا و روسیه بازی می کند.همکاری با روسیه درحل بحران های منطقه ای به نوعی برای تامین منافع منطقه یش است.
وی ادامه داد:در موردهمکاری با آمریکا نیز،باید گفت که ترکیه درسودای ملحق شدن به اتحادیه اروپا است و این قضیه سال ها است که ترکیه را درحالت انتظار قرار داده است ، لذا شاه کلید حل این مشکل در دستان آمریکا است که اروپا رامجاب و راضی به این پذیرش نماید.