انتشار:  دوشنبه 8 بهمن 1397  ::  13:22   

برای اولین بار صنایع دستی کرمانشاه نشان جغرافیایی بین المللی دریافت کرد

گلیم هرسین جهانی شد

سرویس کرمانشاه - نشان جغرافیایی بین المللی گلیم هرسین از سوی دفتر بین المللی سازمان دارایی های فکری جهانی wipo صادر شد و برای اولین بار یک صنایع دستی در استان کرمانشاه توانست به نشان جهانی دست یابد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس با بیان این مطلب از برگزاری جشنی درخور و شأن جهانی شدن گلیم هرسین خبر داد و گفت: با فرمانداری شهرستان هرسین در حال برنامه ریزی و تدارک جشنی تا پایان بهمن ماه به مناسبت جهانی شدن گلیم هرسین هستیم.

پروانه حیدری با بیان اینکه در زمینه‌ی ثبت، دو مقوله نشان جغرافیایی و شهر ملی وجود دارد اظهار کرد: نشان جغرافیایی برای رشته یا کالایی است که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت و شهرت آن بواسطه آن منطقه جغرافیایی می‌باشد، و این کالا، رشته هنری یا صنایع دستی به نام آن مکان ثبت می شود.

وی افزود: مقوله دیگر شهر ملی و جهانی است. این ها دو آیتم جدا هستند. یعنی شهر ملی و جهانی شرایط خاص و نشان خاص خودش را دارد و نشان جغرافیایی هم شرایط خاص خودش را دارد.

حیدری عنوان کرد: دو سال پیش نشان جغرافیایی گلیم هرسین به صورت ملی ثبت شد یعنی طرح، نقش، رنگ و موتیف های گلیم هرسین، خاص این منطقه است.

وی افزود: امسال هم با همکاری اداره‌ی كل میراث فرهنگی، فرمانداری، شورا اسلامی شهر و شهرداری هرسین تمام مدارک را ارسال کردیم و توانستیم لوح ثبتی نشان جغرافیایی بین المللی گلیم هرسین را از دفتر بین المللی سازمان دارایی های فکری جهانی wipo دریافت کنیم.

پروانه حیدری به اهمیت این نشان اشاره و تأکید کرد: این لوح به نام کشور ایران است و اگر در تمام جهان گلیمی با طرح و نقش گلیم هرسین وجود داشته باشد خاص منطقه هرسین است و هیچگونه کپی از آن نمی توانند بردارند.

وی با بیانکه در تلاش هستیم که نشان شهرملی را نیز دریافت کنیم، گفت: درباره‌‌ی شهرملی هم ما پرونده را ارسال کرده ایم و انشاا... در سال 98 داوری آن انجام می شود. زمینه هایش در حال فراهم شدن است که بتوانیم آیتم هایی که برای شهر ملی شدن نیاز است را داشته باشیم و نشان شهر ملی را هم دریافت کنیم و هرسین را به پایتخت گلیم کل کشور تبدیل کنیم.

حیدری یادآور شد: نشان جغرافیایی گلیم هرسین اولین نشان جغرافیای در صنایع دستی ما است که به صورت جهانی ثبت می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون استان کرمانشاه یک شهر ملی، یک دهکده‌‌ی ملی و یک نشان جغرافیایی بین المللی دارد گفت: روستای فرش به عنوان دهکده‌ی ساخت سازهای سنتی واقع در کنگاور را به عنوان شهر ملی داریم که ثبت شده و جشنی برای این موضوع بعد از سال تدارک خواهیم دید. شهر نودشه را به عنوان شهر ملی گیوه بافی داریم و نشان بین المللی جغرافیایی گلیم هرسین نیز به این داشته های استان اضافه شد.

WIPO یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است. وایپو با امضای توافقنامه‌ای در استکهلم در سال ۱۹۶۷ «برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان» تأسیس شد. وایپو هم‌اکنون ۱۸۹ کشور عضو دارد و ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌کند و مقر آن در ژنو، سوئیس قرار دارد.