سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  15:10   

براساس رتبه بندی دیده بان کیفیت هوا در سوئیس؛

«قروه» پاک ترین شهر از نظر کیفیت هوا در ایران شد

سرویس کردستان- قروه به عنوان پاک ترین شهر در ایران مطابق ارزیابی دیده بان کیفیت هوا در سوئیس معرفی شد و رتبه اول را کسب کرد.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، پایگاه بین المللی دیده بان آلودگی هوا در سوئیس کیفیت آسمان بیش از 3 هزار شهر در 73 کشور را مورد سنجش قرار داده و فهرستی از شهرها و پایتخت های پاک و آلوده را منتشر کرده است.

این رتبه بندی که در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شده، براساس میانگین غلظت معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در هوا در سال 2018 میلادی انجام شده است که بر این اساس تهران به عنوان بیست و سومین پایتخت آلوده معرفی شده و همچنین اسامی 4 شهر پاک به عنوان بهترین شهر و 4 شهر آلوده بیان شده است.

دیده‌بان سوئیسی کیفیت هوا که همه‌ ساله کشورها، شهرها و پایتخت‌ های جهان را براساس میزان شاخص آلودگی هوا رتبه‌بندی می‌ کند، پاک‌ ترین شهرهای ایران برای تنفس را معرفی کرد. این شهرها به ترتیب «قروه» واقع در استان کردستان، «تبریز»، «سنندج» و «نهاوند» هستند که پاک‌ ترین آسمان را در میان شهرهای ایران دارند.

 در مقابل آلوده‌ ترین شهرهای ایران هم در این گزارش به ترتیب «اندیمشک»، «مشهد»،«اصفهان» و «تهران» معرفی شده‌ اند. شاخصی که در این رتبه‌ بندی مبنا قرار گرفته مخرب‌ ترین آلاینده هوا یعنی ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون است