سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 29 فروردین 1398  ::  10:53   

اختصاصی کردپرس؛

سیاست خارجی ترکیه؛ موفق در واشنگتن، نا موفق در آنکارا

سرویس ترکیه - دیپلماسی فشرده ای که ترکیه در چند روز اخیر در سیاست خارجی خود دنبال کرده نتایج و پیامدهای مختلفی برای این کشور داشته است که بعضاً در مسیر دلخواه سیاست خارجی ترکیه عمل کرده، مانند حضور هیئت بلندپایه این کشور در واشنگتن، و بعضاً دیپلماسی ترکیه از دستیابی به آن چه که می خواست بازمانده است، مانند سفر وزیر امور خارجه ایران به آنکارا.

به جرأت می توان گفت سیاسی خارجی این روزهای ترکیه به فعال ترین سیاست خارجی در بین کشورهای جهان تبدیل شده است. دیپلماسی فشرده ای که ترکیه در چند روز اخیر در سیاست خارجی خود دنبال کرده نتایج و پیامدهای مختلفی برای این کشور داشته است که بعضاً در مسیر دلخواه سیاست خارجی ترکیه عمل کرده است، مانند حضور هیئت مقامات بلند پایه این کشور در واشنگتن و بعضاً دیپلماسی ترکیه از دستیابی به آن چه که می خواست بازمانده است، مانند سفر وزیر امور خارجه ایران به آنکارا.

بعد از آن که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مسکو با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کرد، یک هیئت بلند پایه ترکی متشکل از خلوصی آکار وزیر دفاع، برات آلبایراک وزیر مالیه و خزانه داری، رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه و همچنین ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری این کشور به منظور شرکت در 37مین نشست مشترک همکاری ترکیه – آمریکا به واشنگتن سفر کردند. در این سفر که یکی از مهم ترین اولویت های هیئت ترک اقناع طرف های آمریکایی برای حضور نظامی در منطقه امن احتمالی در شمال سوریه و نبود نیروهای کرد YPG/ ارتش دموکراتیک سوریه در این منطقه بود، تا حدودی دیپلماسی ترکیه موفق عمل کرده و پیام های واضح و آشکاری از طرف های آمریکایی در راستای سیاست مدنظر آنکارا منتشر شد.

همزمان با دیپلماسی فشرده در واشنگتن، آنکارا نیز روز فعالی را پشت سر گذاشت. بعد از آنکه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد، شبانه راهی ترکیه شد و در دیدارهای جداگانه با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود و رئیس جمهور ترکیه گفتگوهایی داشت. ایران و ترکیه علی رغم این که در طول سالیان دراز با وجود افت و خیزهایی در روابطشان همواره متحدان نزدیکی بوده اند، اختلاف نظر آنان در خصوص سوریه دیگر بر کسی پوشیده نیست. هر چند این دو کشور به دلیل روابط حسنه همسایگی، اشتراکات فرهنگی، تاریخی و روابط نزدیک سیاسی و تجاری که با یکدیگر دارند همواره تلاش کرده اند تا بر این اختلافات در خصوص سوریه فائق آیند ولی این موضوع علی رغم تمامی تلاش ها باز به نوعی خود را نشان می دهد.

به خصوص در شرایط فعلی که ترکیه یکی از مهم ترین محورهای سیاست خارجی خود را مسئله شمال سوریه و شرق فرات می داند و از هر فرصتی برای اقناع جهانی به منظور ورود به این منطقه استفاده می کند، یکی از مهم ترین موضوعاتی که این کشور در سیاست خارجی با جمهوری اسلامی ایران نیز دنبال می کند موضوع ورود نظامی به شرق فرات است. ترکیه به خوبی می داند که بدون جلب نظر جهانی به خصوص کشورهایی مانند ایران، روسیه، آمریکا و حتی عراق پروژه پاکسازی شرق فرات از عناصر YPG و حضور نظامی در آن منطقه که از مدل عفرین الگو برداری شده است، موفق عمل نخواهد کرد. به همین دلیل تمام تلاش خود را در عرصه سیاست خارجی به این منظور به کار گرفته است.

با نگاهی به سخنان وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه مطبوعاتی با وزیر امور خارجه ترکیه، متوجه می شویم که ترکیه علی رغم موفقیت آشکار خود در دیپلماسی واشنگتن، در آنکارا نتوانست این روند را ادامه دهد. اظهارات صریح ظریف در راستای این که ایران همواره به حضور نظامی ارتش دولت مرکزی سوریه در مرزهای ترکیه به منظور جلوگیری از حملات تروریستی به ملت و دولت ترکیه تأکید کرده است، به نوعی غیر مستقیم ولی کاملا آشکار مخالفت با سیاست ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و حضور نظامی ارتش ترکیه در این منطقه است. چنین به نظر می رسد ایران که طی عملیات های سپر فرات ترکیه در جرابلس تا الباب و عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین تا حدی سکوت اختیار کرده بود در خصوص شرق فرات و استقرار نیروهای ارتش ترکیه در این منطقه سکوت نخواهد کرد. هر چند ایران همواره مخالف حضور نظامی ارتش ترکیه در خاک سوریه بوده است ولی اکنون این مخالفت را در آنکارا با صدای رسایی اعلام می کند. حضور نظامی ارتش سوریه در مرزهای ترکیه چیزی نیست که در سیاست خارجی فعال این روزهای ترکیه دنبال شود. از این رو آنکارا تلاش خواهد کرد تا در کنار اقدامات برای تأسیس منطقه امن در شمال سوریه که چنین به نظر می رسد به صورت مشترک با آمریکا آغاز خواهد شد، ایران و روسیه را نیز در این خصوص اقناع و راضی کند. سیاستی که به بزرگ ترین امتحان دستگاه سیاست خارجی ترکیه در روزهای پیش رو تبدیل خواهد شد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#سوریه