انتشار:  پنج‌شنبه 29 فروردین 1398  ::  16:19   

سرکنسول ایران در سلیمانیه در گفتگو با کردپرس خبر داد:

اخذ عوارض ورودی از ایرانیان عازم اقلیم کردستان لغو شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان –  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق در گفتگو با کردپرس از لغو اخذ عوارض ورودی از ایرانیان عازم اقلیم کردستان خبر داد.
 

به گزارش کردپرس، سعدالله مسعودیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در گفتگویی تلفنی با کردپرس اظهار کرد: از بعد از ظهر امروز ٢٩ فروردین ماه ١٣٩٨ اخذ عوارض ورودی ٢٥ هزار دیناری از ایرانیان عازم اقلیم کردستان لغو گردید.

مسعودیان تاکید کرد که پس از پیگری های صورت گرفته و گفتگو با دفتر نخست وزیری اقلیم کردستان، به آن ها اعلام شده است از امروز به بعد اقلیم کردستان توافق میان تهران - بغداد را اجرایی می کند و از شهروندان ایرانی هنگام صدور ویزای اقلیم، مبلغ 25 هزار دینار قبلی را اخذ نخواهند کرد.

توافق بر سر ویزای رایگان میان ایران و عراق، در سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به عراق و در اسفند ماه گذشته، صورت گرفت و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان همچون دیگر نمایندگی های ایران در عراق از روز دوشنبه 12 فروردین 1398 همزمان با سالروز جمهوری اسلامی نسبت به صدور روادید رایگان اقدام کردند و انواع روادید از جمله ویزای ورود، گردشگری، زیارتی، تحصیلی، کار، درمانی، خانواده ... با رعایت قوانین مرتبط، برای شهروندان اقلیم و عراق، مشمول لغو هزینه می باشد.

هم اکنون شهروندان عراق و اقلیم کردستان می توانند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای ویزای سفر به ایران را به صورت رایگان دریافت کنند، اما تا امروز ٢٩ فروردین ماه، اقلیم کردستان این توافق را اجرایی نکرده بود و از شهروندان ایرانی هنگام صدور ویزای اقلیم، مبلغ 25 هزار دینار اخذ می کرد.

سعدالله مسعودیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه پیش تر در گفتگوی اختصاصی با کردپرس از رایزنی با مقامات مربوطه در اقلیم کردستان در راستای پایبندی اقلیم به توافق میان ایران و عراق برای رایگان نمودن ویزای میان دو کشور خبر داد و ضمن اشاره به این که طرف عراقی بر پایبند بودن به تصمیمات و توافقات صورت گرفته از سوی دولت مرکزی عراق تاکید کرده است، اجرایی شدن این توافق از سوی اربیل و لغو اخذ ٢٥ هزار دینار از ایرانیان عازم اقلیم کردستان را قریب الوقوع دانست.

پیش تر نیز عبدالله آکره یی مسئول روابط با ایران در نهاد روابط خارجی اقلیم کردستان در رابطه با این موضوع به کردپرس گفته بود:  دولت مرکزی عراق و جمهوری اسلامی ایران بر سر صدور ویزای رایگان به‌ توافق رسمی دست یافته‌ اند و اقلیم کردستان نیز ملزم به‌ پایبندی به‌ این توافق است و بدون شک با رفع برخی مشکلات فنی، این توافق را اجرایی خواهد کرد و برای شهروندان ایران ویزای رایگان صادر خواهد کرد.