انتشار:  شنبه 31 فروردین 1398  ::  11:44   

احتمال کاهش آمار جمعیت کردهای عراق در سرشماری سال2020

سرویس عراق و اقلیم کردستان- قائم مقام وزارت برنامه و بودجه اقلیم کردستان با اشاره به اینکه در سرشماری سال 2020 میلادی که در عراق و اقلیم، برگزار می شود، شمار کردهای این کشور که ساکن کشورهای خارجی هستند، ثبت نمی شود؛ هشدار داد که این مسئله احتمال کاهش آمار جمعیت کردهای عراق را در پی دارد.

به گزارش کردپرس، شیروان اسعد، در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان. گفت که اقدامات لازم برای برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سرتاسر عراق و اقلیم کردستان، در سال 2020 میلادی انجام شده است.

قائم مقام وزارت برنامه و بودجه اقلیم کردستان افزود که در این سرشماری اطلاعات واقعی تمامی شهروندان عراق و اقلیم، اعم از اینکه در محل واقعی خود و یا دیگر مناطق عراق ساکن باشند؛ ثبت می شود یعنی اطلاعات کردهایی که اهل استان های اقلیم بوده و در دیگر مناطق عراق ساکن هستند و یا اعرابی که از محل اصلی خود کوچ کرده و در اقلیم و یا دیگر مناطق ساکن شده اند، با عنوان اصلی آن ها و محل تولد ثبت و سرشماری می شود.

وی هشدار داد که این سرشماری شامل شهروندانی که از عراق خارج شده اند، نمی شود و به این ترتیب کردهایی که ساکن کشورهای دیگر هستند در این آمار ثبت نشده و این مسئله موجب کاهش آمار جمعیت کردهای عراق می شود.

از سوی دیگر سازمان امور مهاجرت و پناهندگان اقلیم کردستان آخرین آمار غیر دقیق پناهندگان عراق و اقلیم در دیگر کشورها را از سال 1999 الی 2018 تعداد یک میلیون و 15 هزار و 457 تن اعلام کرده که اکثریت این تعداد را نیز کردهای عراق تشکیل می دهند و از شرکت در سرشماری عمومی محروم می شوند.

کاهش آمار جمعیت کردهای عراق، تبعات منفی بسیاری را برای کردها ، از جمله کاسته شدن از وزن سیاسی  نیز کاهش سهم آنان از بودجه عراق و دیگر امتیازات این کشور، به دنبال دارد.

 

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#سرشماری
#مهاجرت