سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 31 فروردین 1398  ::  12:54   

ارومیه خواستار قرارگیری در شبکه شهرهای خلاق یونسکو شد

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان سرمایه ‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری ارومیه گفت: تلاش ها برای قرار گیری شهر ارومیه در شبکه شهرهای خلاق یونسکو جهت افزایش سرمایه گذاری در این شهر در حال شکل گیری است.

به گزارش کردپرس، رضا مشهدی کشتیبان اظهار داشت: صنایع دستی، هنرهای بومی ، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی هفت حوزه خلاق شهر یونسکو محسوب می‌شون و در راستای برندسازی شهرارومیه، سازمان در تلاش است تا شهر ارومیه عضو شهرهای خلاق یونسکو شود.

وی تاکید کرد: عضویت در شبکه شهرهای خلاق، مقدمه ای بر  قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌ شهر در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی خواهد بود.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری ارومیه  ادامه داد: شهر ارومیه برای رسیدن به توسعه، علاوه بر توجه به بخش کشاورزی و صنعت، نیازمند توجه جدی به بخش گردشگری دارد، زیرا دیگر بخش های اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای افزایش درآمد و توسعه شهر باشد.

مشهدی کشتیبان گفت: عضویت ارومیه به عنوان شهرخلاق یونسکو و طرح هایی همانند ارومیه 2020 از جمله برنامه هایی دانست که درصورت اجرای صحیح توان قابل ملاحظه ای در افزایش سرمایه گذاری خواهند داشت.

وی افزود: برای تبدیل ارومیه به شهر گردشگری بین الملل اقدامات شهرداری به هیچ عنوان کفاف حصول به نتایج مورد نظر را ننموده و نیازمند اراده جمعی و حمایت کلیه مسئولین استانی و شهری  همچون استانداری و میراث فرهنگی است.

کشتیبان در خصوص طرح بوم شهر نیز گفت: این طرح یکی از طرح‌های شهری برای احیای بافت‌های قدیمی و رونق گردشگری است که درصورت تصویب نهایی شورای اسلامی شهر، در سه بخش گردشگری، اقامتی و تجاری خاص قابلیت اجرایی دارد.

وی افزود: اصلی‌ترین نیاز شهر ارومیه تعریف بسته های متناسب با جهات رشد و توسعه شهر بوده که این مهم توسط مجری طرح انتخاب شده توسط شهرداری ارومیه در حال مطالعه است.

کشتیبان ادامه داد: احداث میدان میوه و تره بار مدرن، ترمینال بین شهری ارومیه و مجتمعهای تفریحی، اقامتی و گردشگری از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی  جزو پروژههای مطالعه شده در این طرح خواهند بود.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری ارومیه با اشاره به  طرح «جذب سرمایه‌های خرد» در قالب پروژه‌های عام المنفعه اظهار داشت: این طرح نیز در مقیاس کوچک با دارابودن شفافیت کمک‌های مردمی از دیگر طرح‌های شهرداری است که منجر به افزایش مشارکت عمومی در طرح های شهرداری و افزایش سرمایه اجتماعی شهرداری خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: برای حمایت از سرمایه گذاری در بخش گردشگری ارومیه، عوارض پروانه در بخش هتل سازی و مجتمع های گردشگری برای سرمایه‌گذاران به صورت رایگان اعطا می‌شود.