انتشار:  شنبه 31 فروردین 1398  ::  13:09   

نماینده سابق آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش پیشنهاد کرد؛

اتحاد کردها و دمشق با میانجیگری روسیه

سرویس جهان- برت مک گورک، نماینده سابق آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش می گوید حالا که قرار است آمریکا از سوریه خارج شود بهتر است کردها با وساطت روسیه که بازیگر قدرتمند در سوریه است، با دولت مرکزی سوریه به توافق برسند.

 

به گزارش کردپرس، اعلام خروج ناگهانی آمریکا از سوریه توسط دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نه تنها اعتراض کردهای سوریه، همپیمان واشنگتن را بر انگیخت بلکه انتقاد برخی مقامات وزارت خارجه و دفاع آمریکا را به دنبال داشت. برت مک گورک، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش در اعتراض به تصمیم ترامپ که آن را زودهنگام می دانست استعفا کرد. اما برت مک گورک توسط باراک اوباما، رییس جمهور سابق به این سمت انتخاب شده بود.

برت مک گورک اکنون پس از گذشت چند ماه از استعفایش همچنان بر تحلیل خود از حضور آمریکا در سوریه تاکید می کند و به دولت ترامپ توصیه می کند درباره اهداف و استراتژی این کشور در سوریه تجدیدنظر کند.

مک گورک در مقاله ای طولانی که در نشریه فارن افرز منتشر شده، حقایق تلخی را در مورد سوریه به دونالد ترامپ یادآوری می کند. از جمله این حقایق تلخ از نظر برت مک گورک ثبات حکومت بشار اسد، روند بازگشت دمشق به آغوش جامعه عرب و افزایش نفوذ روسیه به عنوان بازیگر مقتدر در سوریه است.

برت مک گورک معتقد است سرنوشت کردها به عنوان همپیمان آمریکا در مبارزه با داعش پس از خروج نیروهای آمریکا اهمیت دارد و بعد از خروج آمریکا از سوریه باید حامی جدیدی از منافع آنها حمایت کند تا آنها همچنان بر مناطق شمال سوریه کنترل داشته باشند و به مبارزه با داعش کمک کنند.

از نظر برت مک گورک، روسیه به عنوان بازیگر قدرتمند صحنه سوریه که توانسته برخی از گروه های اپوزیسیون را جذب کند بهترین گزینه برای کمک به نیروهای کرد سوریه است.

وی می نویسد: « متاسفانه تنها بازیگری که می تواند این نقش را ایفا کند روسیه است. این کشور می تواند از کردها حمایت نظامی و سیاسی کند و به آنها کمک کند با دولت مرکزی سوریه به تعامل و توافق برسند.»

برت مک گورک بر این باور است که روسیه با میانجیگری میان کردها و دمشق می تواند به آنها برای دست یافتن به حقوق سیاسی شان و نیز ادغام نیروهای سوریه دموکراتیک سوریه که بیشتر آنها کرد هستند، در ارتش سوریه کمک کند و کردها در برابر خطر اقدام نظامی ترکیه محافظت شوند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#روسیه
#آمریکا
#کردها