انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  10:30   

فقدان «ثبات شخصیت» در ازدواج زودهنگام/علی محسن منتشلو

سرویس کردستان- رئیس اداره تبلیغات اسلامی قروه با اشاره به آسیب های ازدواج زودهنگام از اهمیت «ثبات شخصیت» با اشاره به آیات قرآن در این زمینه می گوید.

به گزارش خبرنگار کردپرس، حجت الاسلام «علی محسن منتشلو» در یادداشتی به آسیب های ازدواج زودهنگام و اینکه این مقوله خارج از چهارچوب اصولی بوده و بلوغ فکری را ندارد، اشاره کرده است.

در این یادداشت آمده است: خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسان است و تربیت و عواطف اجتماعی به عنوان مهم ترین ویژگی نظام انسانی، از اجتماع کوچکی به نام خانواده نشأت می گیرد لذا توجه به نقش اساسی و محوری زن به عنوان محور عاطفه و تربیت و نقش محوری مرد در امر تربیت و تأمین معیشت و اداره امور زندگی امری ضروری و انکارناپذیر است.

قرآن می فرماید: همسر برای همسر لباس است؛ «هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ» در لباس طرح و رنگ و جنس باید مناسب باشد. در واقع اکسیژن به عنوان اولین نیاز بشر، غذا دومین نیاز و همسر هم سومین نیاز محسوب می شود.   

باتوجه به اینکه طبق آیه قرآن همسر برای همسر لباس است، باید دید لباس چه خصوصیاتی دارد؟ رنگ و دوخت لباس، نشانه‌ سلیقه و شخصیت انسان است.

اینکه چه همسری انتخاب كنیم، از انتخاب همسر معلوم می‌شود كه فرد در چه فكری است. فقط فكر زیبایی است یا ثروت یا پست؟ دوخت لباس و جنس لباس نشانه‌ شخصیت انسان است. انتخاب همسر هم نشانه شخصیت انسان شناخته می شود. گاهی یك لكه تمام ارزش لباس را زیر سؤال می‌برد. همسر هم همین طور است. گاهی یك حركت در خانواده، كل هویت خانواده را از بین می برد.

ازدواج در بستر و برهه زمانی مناسب در دستیابی به نتیجه مورد نظر همان رسیدن به بلوغ روحی و آرامش به تعبیر قرآن کریم همان لباس مناسب بسیار مؤثر است و به گفته کارشناسان هر وقت این مقوله از چهارچوب اصولی خود خارج شود، تبعاتی به همراه دارد.

ازدواج زودهنگام همان خروج از چهارچوب اصولی است چون دختر یا پسر در سن پایین هنوز به بلوغ فکری لازم نرسیده و قدرت انتخاب درست را ندارد و لذا تصمیم گیر و انتخاب کننده صرفاً والدین هستند با کمال تأسف در گذر زمان زوجین متوجه اشتباه خود در انتخاب همسر می شوند و اینجاست که مشکلات بعدی بروز می کند و بعضاً آسیب های اجتماعی خطرناکی را به دنبال دارد همان ازدواج پایین تر از سن بلوغ، خود به نوعی پا گذاشتن بر روی خطوط اصولی تشکیل یک خانواده پایدار به شمار می رود.

 در دنیای امروز که خواست و اراده ها در تشکیل خانواده عامل اصلی است، هنوز برخی دیدگاه های سنتی از جمله زودتر سر و سامان گرفتن فرزندان و حفظ و مصونیت فرزندان به خصوص دختران با ازدواج های زودهنگام را شاهد هستیم.

ازدواج و تشکیل خانواده به واسطه نقش مستقیم و تعیین کننده ای که در سلامت روانی فرد دارد، باید در چارچوب اصولی و شرایط مناسب و تعریف شده ای همچون بلوغ فکری و جسمی و به تعبیر روانشناسان «ثبات شخصیت»، اتفاق بیفتد.

منظور از ازدواج زودهنگام، ازدواج در سنین زیر 18 سال است که دوران نبود ثبات و پختگی فرد محسوب می شود، ازدواج زود هنگام و بدون رعایت چهارچوب ها و ابعاد بلوغی طرفین معمولاً با گذر زمان موجب ایجاد احساس پشیمانی در تصمیم گیری می شود، زیرا مراحل رشد هویت اجتماعی، عاطفی و جسمی فرد در سنین بالاتر به قدرت ارزیابی تصمیم گیریهای خود می رسد.

نبود رشد و بلوغ کافی در تصمیم گیری افراد و خانواده ها، دخالت خانواده ها در تصمیم گیری، خرده فرهنگ در برخی روستاها و باور تربیتی سنتی، ناتوانی در تحلیل عشق و مسئولیت پذیری در ازدواج، نبود آگاهی کافی به معنای زندگی مشترک و اهداف تشکیل زندگی، فرهنگ حق خواستگاری با مردان و ... می تواند از جمله دلایل ازدواج در سنین پایین باشد./