انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  00:00   

تحلیلگر مسائل نظامی سوریه در مصاحبه با کردپرس خبر داد:

انتقال موفقیت آمیز سلاح از سوی کُردها به عفرین

سرویس جهان- تحلیلگر مسائل نظامی سوریه به خبرگزاری کردپرس گفت: کردهای سوریه به صورت موفقیت آمیزی اقدام به انتقال سلاح به منطقه کردنشین عفرین کرده اند تا این منطقه را از ترکیه و شورشیان سوریه پس بگیرند.

 

 

به گزارش کردپرس، آرایش نظامی نیروهای مختلف در سوریه به دلیل وجود تعداد زیاد نیروها با منافع متضاد از اهمیت زیادی برخوردار است. اما نیروهای کرد سوریه به دلیل موفقیت شان در کنترل حدود یک چهارم خاک سوریه و در طی جنگ با داعش از شهرت خاصی در جامعه بین المللی برخوردار شده اند. نیروهای کرد سوریه همین ماه گذشته آخرین مقر و پایگاه مستحکم داعش در شهر باغوز را از کنترل این گروه ترویستی خارج کردند.

اما بازگویی موفقیت کردها به معنی شکست ناپذیری نیروهای کرد نیست. نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق یا YPG و نیروهای یگان های مدافع زنان یا YPJ در اوایل سال 2018 نتوانستند زیر حملات هوایی و زمینی دومین ارتش فعال ناتو یعنی ترکیه در کانتون کردنشین عفرین تاب بیاورند و هرچند دو ماه مقاومت کردند اما در نهایت مجبور شدند نیروهای خود را از این منطقه خارج کنند و ترکیه و نیروهای شورشی مورد حمایت این کشور در سوریه بر عفرین، منطقه کردنشین سوریه در شمال غرب سورریه چیره شدند.

اما کردهای سوریه پس از این که کار داعش را در شرق سوریه یکسره کرده اند به دنبال بازپس گیری عفرین از ترکیه هستند. مقامات کرد سوریه بارها تاکید کرده اند اولویت بعدی کردهای سوریه آزاد سازی عفرین از دست ترکیه و شورشیان خواهد بود. گزارش های مختلفی درباره تلاش کردها برای انتقال سلاح از شرق سوریه به عفرین منتشر شده است. اما کردها می گویند روسیه که منطقه حائل بین کردها و عفرین را در کنترل خود دارد مانع انتقال سلاح شده است.

یک تحلیلگر مسائل و تحولات نظامی در سوریه، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری کردپرس تلاش کردها برای انتقال سلاح به عفرین را تایید کرد.

این تحلیلگر نظامی که به همراه گروهش تحت عنوان ویزین سیریا تحلیلهای نظامی مربوط به سوریه را منتشر می کند به خبرگزاری کردپرس گفت: کردهای سوریه روی انتقال سلاح به عفرین کار می کنند و آنها در این راه موفقیت کسب کرده اند.

وی که به علت حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود به کردپرس گفت: کردهای سوریه در چند ماه گذشته بااستفاده از موشک های هدایت شونده نیروهای ارتش ترکیه را هدف قرار داده اند و این حملات فراتر از سطوح گذشته بوده است.

این کارشناس مسائل نظامی تاکید کرد کردهای سوریه اقدام به انتقال سلاح ها و موشک های پیشرفته به عفرین کرده اند و این اقدام آنها کاملا موفقیت آمیز بوده است.

این کارشناس نظامی درباره ارتباط میان دمشق و نیروهای سوریه دموکراتیک موسوم به SDF به رهبری کردها گفت: دمشق بر بازپس گرفتن شمال سوریه از کردها تاکید می کند. همین چند هفته پیش، وزیر دفاع سوریه  گفت که اگر لازم باشد این مناطق از طریق زور از کردها بازپس گرفته خواهد شد. اما من فکر می کنم که مذاکره و دیالوگ برای هر دو در اولویت قرار دارد. باید گفت که ارتش سوریه اکنون از نظر نظامی قدرتمندتر از گذشته است اما دغدغه کنونی دمشق فعلا استان ادلب است. کردها هم که فعلا به آزادسازی عفرین فکر می کنند.

این کارشناس درباره تقابل میان کردها و دولت ترکیه بویژه در مورد تهدیدهای ترکیه نسبت به اشغال شمال شرق سوریه و بیرون راندن کردها از این منطقه به کردپرس گفت: احتمال این که ترکیه در آینده ای نزدیک به شمال سوریه و منطقه تحت کنترل کردها حمله کند وجود دارد. اما آنکارا این کار را با چراغ سبز آمریکا انجام خواهد داد. اما به نظر می رسد که دولت ترامپ در حال حاضر مخالف هر گونه حمله نظامی ترکیه به منطقه تحت کنترل کردهای سوریه است.

وی در مورد سرنوشت استان ادلب افزود: ادلب در حال حاضر بر اساس توافق ایجاد مناطق بلامنازع توسط ترکیه و روسیه مدیریت می شود. در این استان بیش از 12 پست دیده بانی توسط ترکیه ایجاد شده است و بین 15 تا 20 منطقه بلامنازع بوبجود آمده و نیروهای ترکیه در این استان اقدام به گشت زنی می کنند.

این کارشناس نظامی تاکید کرد: با این وجود، استان ادلب از سوی شورشیان نزدیک به القاعده کنترل می شود و ترکیه هیچ کاری برای تغییر این وضعیت انجام نمی دهد و نیروهای نزدیک به القاعده زیر نظر ارتش ترکیه آزادی عمل زیادی دارند. اما دولت سوریه بنابر توافق میان ترکیه و روسیه نمیتواند در این منطقه عملیات نظامی انجام دهد. با این حال، این وضعیت حتی اگر یک سال طول بکشد بالاخره تغییر خواهد کرد و عملیات نظامی علیه این نیروها در ادلب انجام خواهد شد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#ترکیه
#عفرین
#دمشق
#ادلب