انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  11:53   

وزیر دارایی عراق:

حقوق 4 ماه کارمندان اقلیم کردستان توسط بغداد پرداخت‌شده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر دارایی عراق اعلام کرد که بودجه حقوق 4 ماه ابتدای سال 2019 میلادی برای کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان از سوی بغداد به صورت کامل و طبق قانون بودجه 2019 عراق، به اقلیم پرداخت شده است.

به گزارش کردپرس، فؤاد حسین در گفتگو با رادیو صدای آمریکا گفت که حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان در ماه اول و دوم سال 2019 میلادی بر اساس بودجه سال گذشته و برای هر ماه 317 میلیارد دینار پرداخت شده، اما حقوق ماه سوم و چهارم بر اساس بودجه  2019 عراق و به صورت کامل و همراه با بودجه ماه سوم مابه التفاوف دو ماه گذشته نیز از سوی دولت مرکزی عراق، پرداخت شده است.

وزیر دارایی عراق و عضو ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) تاکید کرد که به این ترتیب حقوق 4 ماه اول 2019 میلادی برای کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان از سوی بغداد، به صورت کامل و بر اساس بودجه 2019 کشور، پرداخت شده است.

وی افزود که سیستم پس انداز حقوق در اقلیم، ارتباطی با وزارت دارایی عراق نداشته و به دولت اقلیم کردستان مربوط است و وزارت دارایی عراق، حقوق کارمندان اقلیم را بر اساس قانون بودجه و به صورت کامل به اقلیم تحویل داده است.

فؤاد حسین مشکلات کنونی در اقلیم برای پرداخت حقوق را مربوط به سال های گذشته دانست که دولت عراق بودجه اقلیم و حقوق را پرداخت نکرده و گفت که در حال حاضر اقلیم سیستم پس انداز حقوق را متوقف کرده و تنها مشکل باقی مانده کنونی تعویق پرداخت حقوق است که به زودی حل خواهد شد.

همچنین اعلام کرد که در روزهای آینده نیز بودجه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از سوی بغداد پرداخت می شود، اما لازم است گفتگوهایی میان اربیل و بغداد در مورد شمار نیروهای پیشمرگ و دیگر جزئیات صورت بگیرد.

اظهارات فؤاد حسین در حالی است که دولت اقلیم با گذشت 4 ماه از سال جاری میلادی فقط حقوق ماه اول را به حقوق بگیران خود پرداخت کرده و برخی نمایندگان کرد در مجلس عراق هشدار می دهند  بودجه ای که از سوی دولت عراق برای پرداخت کامل حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم داده می شود، به درستی هزینه نشده و این بودجه به جای استفاده در پرداخت کامل حقوق در جاهای دیگر هزینه شده و در صورت ادامه این روند و اگر دولت اقلیم از بودجه ارسالی بغداد برای حل مشکلات مربوط به حقوق کارمندان و کارکنان خود استفاده نکند؛ این احتمال وجود دارد که بغداد نیز پرداخت بودجه را متوقف سازد.

دولت مرکزی عراق در سال 2014 میلادی اقدام به قطع بودجه اقلیم و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان کرده و این مسئله در کنار بحران اقتصادی، کاهش نرخ نفت، جنگ داعش و ورود نزدیک به دو میلیون آواره جنگ به اقلیم موجب شد که دولت اقلیم در سال 2016 سیستم پس انداز حقوق را در اقلیم ایجاد کند که بر اساس آن، حقوق تمامی حقوق بگیران و کارمندان اقلیم به صورت نصفه پرداخت شد.

از سوی دیگر، بر اساس قانون بودجه 2019 عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم کردستان به دولت مرکزی عراق است؛ اما حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد.

دولت اقلیم در اسفند ماه گذشته از پایان سیستم پس انداز حقوق خبر داد و تاکید کرد که از این پس حقوق تمامی کارمندان و حقوق بگیران به صورت کامل پرداخت می شود اما این امر تاکنون به صورت کامل اجرایی نشده است.