انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  13:25   

سفر رییس جمهور به استان کردستان،رویکردها و مطالبات/ *دکتر مهدی حاتمی

سرویس کردستان- قطعا ارتباط مسئولین با مردم ، یکی از شاخص های مثبت ارزیابی متصدیان امور است و عموم مردم نیز از این مساله استقبال می کنند.

این روزها بیلبوردهای زیادی در سطح شهر زده شده است که حاوی این پیام است که رییس جمهور روحانی در  چهارم اردیبهشت (چهارشنبه پیش رو)  به استان فرهنگی کردستان سفر خواهد کرد. در مورد این سفر چند نکته مهم قابل طرح است که شاید در مورد  چنین سفرهایی  در آتیه اثرگذار باشد.

1-ریاست محترم جمهور باید از عملکرد 6 ساله شان در استان صحبت کنند و به عبارت بهتر در دو حوزه به طور خاص سخن به میان آورند

الف) عملکرد تیم اجرایی دولت در استان کردستان

ب) نتایج ملموس و عینی سفرهای قبلی. دلیل طرح این نکته این است که متاسفانه حجم مطالب طرح شده با واقعیات بیرونی انطباق ندارد.

2-مردم کردستان، مردمی فهیم، همگام انقلاب اسلامی و مشتاق امکانات، اشتغال و فضاهای ورزشی، تفریحی هستند. متاسفانه در این راستا اقدام به جا و در خور این مردم مطالبه گر انجام نشده است و بیشتر تلاش ها حول محور فضاسازی و جلوه دادن رضایت مردم از دولت آقای روحانی متمرکز شده است. در این دوره و سایر ادوار در هنگام سفر ریاست جمهورها به استان چاله های خیابان پر می شود، عده ای برای استقبال حاضر می شوند و دسته ای جهت انجام رقص کُردی (هه لپرکه) حاضر می شوند.گویا منظور از فرهنگی بودن استان کردستان، همین حرکات است و کردستان از هیج زاویه دید فرهنگی دیگری قابل روئیت نیست ومردم هیچ مشکلی ندارند. آیا نمی توان رییس جمهور های محترم را با جلوه های بیشتری از فرهنگ درون زای کُرد آشنا کرد آنقدر مشکل اشتغال در این استاد حاد است که در برنامه عصر جدید از راننده تاکسی بودن یک خواننده تراز اول در شهر سنندج در سطح ملی پرده برداری می شود. ستادی به نام ستاد استقبال مردمی شکل گرفته که هر100 متر بنرهایی را نصب کرده است. فارغ از هزینه های گزاف در این اوضاع اقتصادی، اعضاء این ستاد چه کسانی هستند که یک هفته تمام بیلبوردهای سطح شهر به این افراد اختصاص داده شده است؟ آیا نهادهای دولتی تمام این کارها را انجام نداده اند. آیا اطلاع رسانی ساده به مردم احتیاج به این اقدامات دارد. به کجا می رویم؟

3-رییس جمهور محترم ضمن اطلاع از مسایل فوق الذکر باید بدانند مردم کردستان نیاز به اقدامات عملی دارند. استان کردستان نیاز به این دارد که به عنوان استان خاص و ویژه اعلام شود. پیشنهاد می کنم علیرغم مشغله کاری،ایشان سریعا به تهران باز نگردند و چند روزی مشکلات استان را از زبان دانشگاهیان،اصناف و مردم بشنوند.

 *عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه کردستان