انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  13:45   

حکم نهایی استانداری آذربایجان غربی برای فعالیت تاکسی های اینترنتی صادر شد

سرویس آذربایجان غربی- معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در بخشنامه ایی به شهرداران این استان، فعالیت تاکسی های اینترنتی را مشروط به اخذ پروانه فعالیت از شهرداری های محل فعالیت آن ها اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، شرکت تاکسی اینترنتی "ماكسيم" سال گذشته در مهاباد و بوکان پس از اعتراض رانندگان تاکسی شهری، به دستور دادستان این دو شهر پلمب شدند. اما گاها فعالیت آن ها در سطح شهر مشاهده می شد.

سامانه ماکسیم در این مدت به دنبال بازگشایی دفتر خود در بوکان و مهاباد بود و هر بار با مخالفت شهرداران و سایر رانندگان تاکسی شهری مواجه می شد تا اینکه روز پنج شنبه (31 فروردین ماه) معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در نامه ای رسمی خطاب به شهرداران آذربایجان غربی، راهکار فعالیت تاکسیهای اینترنتی در این استان را تشریح کرد.

دربخشی از این نامه آمده است: «طبق ماده 9 قانون توسعه حمل ونقل و مدیریت سوخت کشور و مواد 31 و 31 قانون نحوه رسیدگی به جرایم و تخلفات رانندگی، مدیریت حمل و نقل بار و مسافر در محدوده شهرها و حومه "صرفا به عهده شهرداری" ها بوده وشرکتهای اینترنتی فعال در امر ارایه خدمات حمل و نقل باستناد نامه وزیر محترم علاوه بر  پروانه کسب اخذ شده بایستی مباردت به اخذ پروانه فعالیت نیز از شهرداری های محل فعالیت شان بنمایند.

آرامون در ادامه نامه خود نوشت: با توجه به توضیحات دادستان عمومی مرکز استان در شورای تامین آذربایجان غربی درصورت عدم هماهنگی شرکتهای فوق با شهرداری ها، نیروی انتظامی شهرستان با هماهنگی دستگاه قضایی نسبت به جلوگیری از فعالیت شرکتهای تاکسی اینترنتی، پلمپ دفاتر و برخوردهای لازم اقدام خواهند کرد

سامانه ماکسیم مجوز فعالیت از شهرداری ها را ندارد

سرپرست سازمان حمل و نقل شهری مهاباد نیز در جلسه علنی شورای این شهر اعلام کرد: در شهرستان مهاباد هیچكدام از شرکتهای اینترنتی حمل و نقل از جمله تاکسی اینترنتی "ماكسيم" مجوز فعالیت از سازمان حمل و نقل شهرداری را ندارند و قطعا طبق قانون با این شرکت ها برخورد خواهد شد و علاوه بر پلمب دفتر نسبت به جلوگيري از فعاليت  خودروهای آنان و توقيف آنها اقدام خواهد.

اما روابط‌ عمومی سامانه‌ درخواست خودرو ماکسیم اعلام کرد؛ این شرکت فعالیت خود را در ایران با دریافت همه مجوزهای قانونی از جمله پروانه کسب از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، زیرنظر اتاق اصناف و تأییدیه اماکن از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا آغاز کرده و همواره بر قانونی بودن فعالیتش تأکید کرده است.

همچنین با توجه به ماده ۸۷ قانون نظام صنفی و آیین‌نامه مربوط به این ماده از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی مربوطه در تهران مجوز کشوری کسب کرده است. براساس این مجوز و تأیید مرکز اصناف و بازرگانان ایران، فعالیت ماکسیم در همه شهرهای ایران مجاز است و نیاز به اخذ مجوزی جداگانه نیست.

تهدید رانندگان تاکسی ماکسیم در مهاباد

سال گذشته روابط‌ عمومی ماکسیم اطلاعیه ایی در اختیار خبرگزاری کردپرس قرار داد که بنا بر متن این اطلاعیه، این سامانه حمل و نقل ادعا کرده بود؛ در طول یک سال فعالیت خود بارها مورد بی‌مهری برخی نهادها و مدیرانی قرار گرفته است که با سنگ‌اندازی‌های خود درصدد جلوگیری از رونق حمل‌ونقل آنلاین و پلمب دفاتر ماکسیم در برخی شهرستان‌ها بوده‌اند. این مانع‌تراشی‌ها تا جایی پیش رفته است که برخی نهادها طی اقدامی خلاف قانون، رانندگان سامانه درخواست خودرو ماکسیم را به دادن تعهد محضری و قطع همکاری با ماکسیم وادار کرده‌اند.

به گفته این سامانه؛ چند تن از رانندگان ماکسیم در شهرستان مهاباد اظهار کردند که از سوی برخی نهادها وادار به مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی این شهر شده‌اند و تعهدنامه‌ای را به اجبار امضا کرده‌اند که طبق آن اجازه همکاری دوباره با سامانه ماکسیم را نداشته و در صورت ادامه این همکاری خودروی شخصی‌شان، که تنها منبع درآمد آنهاست، توقیف خواهد شد.

برای تاکسی اینترنتی از ناوگان تاکسی رانی موجود در مهاباد استفاده می شود

هر چند معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در بخش نامه خود، شرکتهای اینترنتی فعال در امر ارایه خدمات حمل و نقل را موظف به اخذ پروانه فعالیت از شهرداری های محل فعالیت شان کرده است، اما سرپرست سازمان حمل و نقل شهری مهاباد سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار کردپرس تاکید کرد: درصورت تایید مجوز تاکسی های اینترنتی در مهاباد سعی خواهد شد تا از ناوگان موجود تاکسی رانی مهاباد استفاده شود.

شیرکو نورانی افزود: در حال حاضر دستگاه های پرداخت الکترونیک نصب شده قابلیت چنین کاری را دارند و از طرفی دیگر از افزایش ناوگان تاکسیرانی شهری و ایجاد ترافیک جلوگیری می شود.

در حال حاضر 505دستگاه تاکسی گردشی، 158 دستگاه تاکسی خطی، 90 دستگاه تاکسی ون، 915 دستگاه تاکسی تلفنی شهری و 72 دستگاه تاکسی تلفنی روستایی در مهاباد وجود دارد.

با توجه به سرانه جمعیت مهاباد و آمار مربوط به سال 95، حدود 112 دستگاه تاکسی مازاد موجود است. اما از سال 95 تا کنون ناوگان حمل و نقل تاکسی شهری توسعه مهابادنداشته است.

شهردار بوکان فعالیت تاکسی اینترنتی را منوط به اخذ مجوز دانست

شهردار بوکان در این خصوص به خبرنگاران گفت: با توجه به بخشنامه معاون عمرانی استاندار فعالیت سامانه تاکسیهای اینترنتی مانند ماکسیم را در بوکان متوقف می کنیم تا مراحل اخذ مجوز را طی کنند.

رستم پور افزود: هم اکنون دفتر ماکسیم در بوکان پلمب شده و با فرمانده نیروی انتظامی هماهنگیهای لازم صورت گرفته است تا با فعالیت تاکسیهای ماکسیم در سطح شهر برخورد کنیم و منتظر حکم دادستانی هستیم.