انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  14:00   

در گفت و گو با کرد پرس مطرح شد

کلینیک تخصصی «زخم» چهارشنبه در سنندج راه اندازی می شود

سرویس کردستان- نخستین کلینیک تخصصی زخم روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه در سنندج راه اندازی می شود. این خبر را کامیار علی پور، جوان 24 ساله به عنوان موسس این کلینیک اعلام می کند که می تواند گامی در راه جلوگیری از قطع عضو بیماران دیابتی و ...باشد.

به گزارش کردپرس، کامیار علی پور، کارشناس پرستاری و زخم  24 سال سن دارد اما او یک کارآفرین است و تصمیم گرفته است که اولین کلینیک تخصصی زخم استان کردستان را در بیمارستان سیدالشهدایی سنندج راه اندازی کند تا بتواند خلاءی که در کردستان در این زمینه وجود داشت را پر کند. و حالا راه اندازی آن خبر نویدبخشی برای بیماران دیابتی و بیمارانی که از زخم های ناشی از سرطان و کموتراپی رنج می برند، است چرا که گامی در راه جلوگیری از قطع اندام این بیماران است.

او درباره ایده اولیه راه اندازی کلینیک مذکور می گوید: ایده اولیه آن یک ایده خام نبود چرا که چنین کلینیکی در شهرهای بزرگ کشور وجود دارد اما ما این ایده را بومی سازی کردیم که در واقع برای پر کردن خلاءی بود که در استان احساس می شد. اگرچه در بیمارستان های دولتی استان این کار انجام می شود اما تفاوت ما با آنها در نوع روش های به کارگرفته شده است که مطابق با روش های مورد استفاده در کشورهای پیشرفته است.

او درباره سرمایه اولیه کار خود می گوید:" سرمایه اولیه بالغ به دلیل شرایط تورم کنونی و افزایش قیمت دستگاه ها، بالغ بر 200 میلیون تومان شد در حالیکه پیش از این با سرمایه حدود 60 میلیون تومانی چنین کلینیکی را می توانستیم راه اندازی کنیم. به عنوان مثال همان دستگاهی که پیش از تورم با پنج میلیون تومان قابل خرید بود اکنون با 25 میلیون تومان خریداری شده است.

علی پور به گروهی که در راه اندازی کلینیک دخیل بوده اند هم اشاره می کند و می گوید: " اگرچه سه نفر به عنوان سرمایه گذار اصلی این کار هستیم اما برای راه اندازی این کلینیک یک گروه کاری  متشکل از پرستار، پزشک عمومی و متخصص در بسیاری از رشته ها، کارشناسان زخم و بسیاری تخصص های دیگر در نظر گرفته شده است. این گروه کاری تعداد ثابتی ندارد و به مرور زمان به تعداد متخصصان افزوده می شود."

او درباره هزینه های کلینیک تخصصی زخم برای بیماران می گوید: "این کلینیک اگرچه در بیمارستان خصوصی راه اندازی می شود اما هزینه های برخی از خدمات قابل ارائه با تعرفه دولتی صورت می گیرد. در واقع به نسبت تعرفه های دولتی و با توجه به شرایط اقتصادی مردم و موقعیت جغرافیایی استان، تا 60 درصد هزینه ها را کاهش داده ایم. ما درآمدزایی کلان را در نظر نداریم بلکه بیشتر برای پرکردن خلایی است که در استان احساس می شود. به عنوان مثال یکی از خدماتی که در کلینیک تخصصی زخم  در تهران انجام می شود 450 هزار تومان برای انجام آن از بیمار اخذ می شود اما ما این کار را با 80 هزارتومان انجام می دهیم. یا اینکه برای پلاسما تراپی در تهران حدود 300 هزار تومان دریافت می شود که در این کلینیک این کار با 40 هزار تومان انجام می شود."

علی پور ادامه می دهد: ما به دنبال کاهش هزینه های بیمار هستیم بنابراین تعرفه  ها بر اساس کمترین درآمد اقتصادی مردم در نظر گرفته شده که مردم بتوانند از عهده پرداخت آن برآیند و فشار مضاعفی را متحمل نشوند.

او می گوید: راه اندازی این کلینیک در کشور همسایه با پرداخت صفر تا صد هزینه ها و حمایت کامل از سوی دولت به من پیشنهاد شد اما هدف من ماندن در موطن خود و ارائه خدمت به هموطنان است و تنها انتظار دارم که موردحمایت مسئولان قرار گیرد.