انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  14:14   

دستگیری نوجوان کلاهبردار اینترنتی در سنندج / کشف 62 هزار لیتر سوخت قاچاق در سروآباد

سرویس کردستان- رئیس پلیس فتا کردستان گفت: نوجوانی که اقدام به چندین مورد کلاهبرداری اینترنتی به روش فیشینگ کرده بود توسط پلیس فتا دستگیر شد.

به گزارش کرد پرس، سرهنگ مهدی دانش پور در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه تاکنون بیش از 50 مالباخته از این فرد شکایت کرده اند ولی احتمال دارد تعداد قربانیان بیشتر باشد، گفت:  این متهم با وعده فروش برنامه های فریبنده غیر واقعی قربانیان خود را برای خرید به یک درگاه جعلی بانک هدایت می کرد.

سرهنگ دانش پور اضافه کرد: پس از اینکه این افراد اطلاعات حساب کارت خود را در این درگاه وارد می کردند خریدی صورت نمی گرفت اما متهم بلافاصله اقدام به برداشت موجودی حساب آن فرد می کرد.

وی با اشاره به اینکه میزان جرایم مالی در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 57 درصد افزایش یافته است، یادآور شد: سال 97 هم نسبت به سال قبل از آن شاهد افزایش 133 درصدی جرایم مالی در فضای سایبری بودیم.

رئیس پلیس فتا کردستان گفت: با وجود اینکه پلیس در حوزه پیشگیری اقداماتی همچون کلاس های آگاه سازی در مدارس، دانشگاه ها، ادارات و مساجد برگزار کرده و مصاحبه های متعددی در این زمینه در رسانه ها و رادیو و تلویزیون صورت گرفته اما باز هم شاهد افزایش این جرایم در استان هستیم.

وی تاکید کرد: اکثر مجرمین فضای مجازی که در کردستان مرتکب جرم می شوند ساکن استان نیستند ولی قربانیان خود را از اهالی این استان انتخاب می کنند.

سرهنگ دانش پور با بیان اینکه بانک ها تا پایان اردیبهشت ملزم به فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم برای مشتریان خود هستند، افزود: اکنون امکان فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف در برخی از بانک ها وجود دارد که با فعال کردن این رمز می توان تا حد زیادی از کلاهبرداری های اینترنتی جلوگیری کرد.

وی همچنین به مردم توصیه کرد به اندازه مصرف و نیاز خود در کارتی که دارای رمز دوم است، پول نگهداری کنند.

 

62 هزار لیتر سوخت قاچاق در سروآباد کشف شد

فرمانده انتظامی سروآباد هم گفت: 62 هزار لیتر سوخت قاچاق از 2 دستگاه تانکر در ایست و بازرسی شهید کریمی این شهرستان کشف و ضبط شد.

سرهنگ علیرضا کرجی  گفت: در راستای طرح عملیاتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماموران ایست و بازرسی شهید کریمی به 2 تانکر حمل سوخت که از سنندج به سمت مریوان در حرکت بودند، مشکوک شدند.

وی افزود: در بازرسی ماموران ایست و بازرسی از این 2 تانکر، 62 هزار لیتر سوخت بنزین قاچاق کشف و ضبط شد.

فرمانده انتظامی سروآباد یادآور شد: متخلفان قصد داشتند این مقدار سوخت را به عراق منتقل کنند که با هوشیاری ماموران دستگیر و شناسایی و محموله نیز توقیف شد.

وی اضافه کرد: تانکرهای حمل سوخت به پارکینگ منتقل و در این راستا پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شد.

سرهنگ کرجی گفت: با توجه به شعار سال رهبر معظم انقلاب مبنی بر رونق تولید، مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اولویت های مهم پلیس است.