سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  ::  18:15   

نچیروان بارزانی:

تعویق تشکیل دولت جدید در راستای منافع اقلیم کردستان است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، تعویق در تشکیل دولت جدید را امری طبیعی و در راستای منافع اقلیم توصیف نمود.
 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه روداو، نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، تعویق در تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان را امری طبیعی توصف کرد.

وی در مراسم تجلیل از استاد "کلیم‌ الله توحدی" نویسنده ایرانی و کُرد خراسان شمالی در اربیل، به آخرین تحولات اقلیم کردستان و به ویژه گفتگوهای تشکیل دولت جدید پرداخت و طولانی شدن گفتگوها را در راستای تامین منافع اقلیم کردستان مهم و سرنوشت ساز ارزیابی کرد.

نامزد حزب دمکرات کردستان (پارتی) برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان عراق، گفت: تعویق در تشکیل دولت اقلیم کردستان، امری عادی است و منافع اقلیم اقتضا می کند گفتگوها به درازا بکشد و فرصت کامل به مذاکرات و رایزنی های تشکیل کابینه داده شود.

بارزانی، تاکید کرد: شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان می گذرد و خیلی ها از به نتیجه نرسیدن مذکرات تشکیل دولت گلمند هستند، اما به همگان اطمینان خاطر می دهم که احزاب سیاسی در نهایت باید به توافق دست یابند و این مهم حاصل خواهد شد.

 

 

نخست وزیر اقلیم کردستان، افزود: این گونه فکر نکنیم که دموکراسی بدون مشکل است. آن هایی که آرای کم کسب کرده اند، همچون احزابی که آرای بیشتری به دست آورده اند دارای حقوق مساوی هستند و اظهار نظر می کنند و مواضع خود را بیان می دارند. به همین دلیل باید سعه صدر داشته باشیم و به احزاب، فرصت و زمان کافی برای حل و  فصل مشکلات را بدهیم.

وی افزود: ما به دنبال تامین ثبات سیاسی و اجتماعی، اتحاد، صلح و آشتی و توسعه اقتصادی و رفاه مردم کردستان هستیم و خواستار حضور احزاب سیاسی به ویژه احزاب اصلی در دولت هستیم تا با هم کردستانی قدرتمند و آینده ای روشن تر برای سرزمینمان بسازیم.

نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در پایان خاطرنشان ساخت: آن چه نزد ما مهم است، حفظ اتحاد و انسجام داخلی است. همچنین حفظ تعامل و همراهی با همسایگان. ما با پشتیبانی شما در تلاش هستیم از وقوع هر نوع تنش و کشمکش های سیاسی در آینده جلوگیری کنیم. اطمینان داشته باشید که روزهای بهتری در انتظار کردستان است و همه ما با خوشبینی و امیدواری منتظر آینده ای روشن تر هستیم و همگی با هم برای دست یابی به کردستانی قوی با مشارکت همه احزاب قدم بر می داریم.

شایان ذکر است انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق 30 سپتامبر 2018 برگزار شد.

حزب دمکرات کردستان با کسب 45 کرسی پیروز انتخابات پارلمانی و مامور تشکیل دولت شد.

پارتی اعلام کرده است که خواستار مشارکت همه احزاب در دولت جدید است و در این راستا توافق نامه ای با جنبش تغییر (گوران) و همچنین اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) امضا کرده است، اما به دلیل اختلافات میان گوران و یکیتی در سهم خواهی از دولت جدید، هنوز تلاش ها برای تشکیل دولت جدید به نتیجه نرسیده است و پارتی به دنبال راضی کردن دو حزب مذکور برای به نتیجه رسیدن گفتگوها است.

مسرور بارزانی عضو دفتر سیاسی پارتی و رئیس نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان، نامزد این حزب برای تشکیل دولت است.

اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) و نسل نو (نه وه ی نوی) اپوزیسیون بودن خود طی چهار سال آینده را اعلام کرده اند.

جماعت اسلامی کردستان (کومل) دیگر حزب اسلامی اقلیم کردستان اعلام کرده است که تاکنون در خصوص حضور در دولت یا اپوزیسیون بودن تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است، اما پارتی تاکنون هیچ گفتگویی با این حزب در خصوص تشکیل دولت انجام نداده است.

پس از توافق احزاب برای تشکیل دولت باید اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان در پارلمان کردستان به تصویب برسد و پیش از تشکیل کابینه جدید، نچیروان بارزانی در منصب ریاست اقلیم آغاز به کار کند.

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#تشکیل دولت
#نچیروان بارزانی
#مذکره
#ثبات سیاسی