سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1398  ::  09:52   

وزیر امور خارجه ترکیه:

خرید نفت از کشور دیگری به جای ایران آسان نیست/مخالف فشار علیه ایران هستیم

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با همتای تاجیکستانی خود در اظهاراتی یک بار دیگر با اشاره به موضوع تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران با تاکید بر این که خرید نفت از کشور دیگری به جای ایران آسان نیست گفت: مخالف فشار علیه ایران هستیم.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با همتای تاجیکستانی خود در اظهاراتی یک بار دیگر با اشاره به موضوع تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و تصمیم بر لغو معافیت هشت کشور از جمله ترکیه از رعایت این تحریم ها گفت: ترکیه از ابتدا آشکار و شفاف اعلام کرده است که با این نوع اقدامات مخالف است. تلاش کردیم تا توضیح دهیم که این تصمیم بر ملت ایران چه ضررهایی دارد. از طرف دیگر این نوع اقدامات برای امنیت و ثبات منطقه اقدامات بسیار خطرناکی بوده و همانگونه که اعلام کرده ایم که این روند را درست نمی دانیم بر عدم رعایت آن نیز تأکید کرده ایم. ما مخالف فشار علیه ایران هستیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ایجاد تنوع در منابع تأمین نفت مورد نیاز ترکیه راحت نیست. خطوط نفتی که از عراق به ترکیه می آمد در اثر اقدامات گروه تروریستی داعش در زمان کنترل بر آن مناطق تخریب شده است و بازسازی آنان زمان زیادی را خواهد گرفت. ظرفیت خط لوله نفتی که از اقلیم کردستان عراق هم به ترکیه می آید محدود است. تغییر منابع تأمین نفت در کنار تمامی این ها یک موضوع هزینه بر است. اکنون آمریکا می خواهد یک تصمیم یک جانبه بگیرد و تأکید می کند که تاوان این تصمیم را ما بپردازیم. علاوه بر این پیشنهاد آمریکا مبنی بر این که به جای خرید نفت از ایران از هر کشور دیگری خریداری کنیم نیز یاوه گویی و پا گذاشتن از حد و مرزهای خود است.

چاووش اوغلو در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکا در این روند تلاش می کند تا از یک طرف با حمایت اسرائیل علیه ایران یک دشمنی ایجاد کرده و از طرف دیگر با کشاندن کشورهایی که از ایران نفت خریداری می کنند به سمت خرید نفت از کشورهای متفق خود سهم فروش آنان در بازار نفت جهانی را افزایش دهد. در جهان تا کنون چنین رفتاری دیده نشده بود. متاسفانه این روند را نیز مشاهده کردیم ولی از ابتدا نیز تأکید کرده ایم که ترکیه با چنین اقدامات و چنین تحمیل هایی مخالف است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا