انتشار:  سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1398  ::  10:21   

نماینده کرمانشاه در گفت‌وگو با کُردپرس خبر داد؛

پرونده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به قوه قضاییه ارجاع شد

سرویس ایران-«احمد صفری» از نارضایتی نمایندگان کرمانشاه از نتیجه بررسی های کمیته تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی و ارجاع پرونده به قوه قضایی خبر داد.

به گزارش کُردپرس،«شهاب نادری»رییس کمیته تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه در گفت‌وگویی با شبکه خبر اعلام کرد که پس از تصویب تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی از تمام مراجع مربوطه مانند سازمان بازرسی،دیوان محاسبات،دستگاههای امنیتی، ادارات وارگانها استعلامات لازم گرفته شد و نهایتا این نتیجه حاصل گردید که پالایشگاه قانونی به بخش خصوصی واگذار شده و هیچگونه مشکلی در این واگذاری وجود ندارد و خریدار براساس قانون و رعایت سلسله مراتب قانونی پالایشگاه را خریداری کرده،همچنین اهلیت و صلاحیت خریدار نیز تأیید شده است.این اظهارنظر در حالی است که هنوز نمایندگان کرمانشاه معترض به این قضیه هستند.
«احمد صفری»نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی،در گفت‌وگو کوتاهی با کُردپرس با اشاره به نارضایتی نمایندگان استان از نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه و نتیجه بررسی های  کمیته تحقیق و تفحص اظهار کرد:ما همچنان معتقدیم که سازمان خصوصی سازی برخلاف مصوبات هیات دولت در یک اقدام غیرقانونی و غیرکارشناسی مبادرت به واگذاری پالایشگاه کرمانشاه نموده است.پالایشگاه کرمانشاه با داشتن 92 هکتار زمین در بهترین منطقه کرمانشاه توسط کارشناسان خصوصی سازی به ازای هر متر مربع 200 هزار تومان قیمت گذاری شده است در صورتی که این زمین در همان منطقه بین 3 تا 4 میلیون تومان ارزش دارد.
وی ادامه داد:موضوع نحوه واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه پس اعلام نظر کمیته تحقیق و تفحص،براساس ماده ۲۳۴ درکمیسیون انرژی مطرح و در صحن هم به اتفاق آراء تصویب و به قوه قضایی ارجاع گردید.
به گزارش کُردپرس،پالایشگاه کرمانشاه بر اساس اصل 44 قانون اساسی و قانون خصوصی سازی در سال ۱۳۹۳ به میزان ۱۱۰۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد، اما در سال ۹۵ سازمان خصوصی‌سازی آن را به میزان ۲۸۰ میلیارد تومان به مالک خصوصی واگذار کرد و قرارداد خصوصی‌سازی بدین صورت تنظیم شد که خریدار ۱۰ درصد را به صورت نقد و مابقی را به صورت اقساطی پرداخت کند. این مسئله با اعتراضات بسیاری همراه بود و حتی نمایندگان کرمانشاه در مجلس نیز نسبت بدان انتقاد کردند.