انتشار:  سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1398  ::  11:16   

سخنگوی حزب دمکرات کردستان عراق:

صبر ما در مذاکرات برای تشکیل دولتی قدرتمند در اقلیم کردستان بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی حزب دمکرات کردستان بر اراده‌ این حزب برای تشکیل دولتی قدرتمند در اقلیم کردستان تاکید کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، نزدیک به‌ هفت ماه‌ از برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان می گذرد، اما هنوز مذکرات میان احزاب پیروز به‌ تشکیل دولت جدید نیانجامیده‌ است.

محمود محمد سخنگوی رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گفتگو با سایت رسمی این حزب گفت که‌ بر اساس برنامه‌ های آن ها طی دو روز آینده‌ ، تمامی مسائل مربوط به‌ تشکیل دولت جدید پایان می یابند.

وی افزود: میان همه‌ احزاب بر سر تشکیل دولت جدید تفاهم خوبی وجود دارد و تمامی مسائل را حل و فصل می کنیم.

سخنگوی رسمی پارتی درباره‌ به‌ درازا کشیدن گفتگوهای تشکیل دولت جدید ، گفت: صبر ما در مذکرات تشکیل دولت برای این مهم بود که‌ همه‌ احزاب را راضی کنیم تا دولتی قدرتمند داشته‌ باشیم.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان 30 سپتامبر 2018 برگزار شد و علیرغم گذشت نزدیک به‌ 7 ماه‌ ، هنوز مذاکرات به‌ تشکیل دولت نیانجامیده‌ و این نیز انتقادهای بسیاری را به‌ دنبال داشته‌ است.

آن چه‌ طی یک ماه‌ اخیر به‌ مانعی بر سر تشکیل دولت جدید تبدیل شده‌ بود سهم خواهی جنبش تغییر (گوران) و اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) از مناصب حاکمیتی و به‌ ویژه‌ تصدی منصب معاونت ریاست اقلیم کردستان بود که‌ بر اساس گزارش طرفین بر سر این امر به‌ تفاهم دست یافته‌ اند.

پارتی با دارا بودن 45 کرسی در پارلمان کردستان مامور تشکیل دولت جدید می باشد و مناصب نخست وزیری و ریاست اقلیم کردستان در اختیار این حزب خواهد بود.

روز دوشنبه‌ (2 اردیبهشت 98) نیز نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و کاندیدی پارتی برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان در نشستی در کنفرانسی در اربیل، به‌ درازا کشیدن گفتگوهای تشکیل دولت جدید را امری طبیعی و در راستای منافع اقلیم دانست و گفت: شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان می گذرد و خیلی ها از به نتیجه نرسیدن مذکرات تشکیل دولت گله مند هستند، اما به همگان اطمینان خاطر می دهم که احزاب سیاسی در نهایت باید به توافق دست یابند و این مهم حاصل خواهد شد.