انتشار:  سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1398  ::  11:39   

پژوهشگر مسائل نفتی:

عراق در حال کاهش وابستگی به اقلیم کردستان در زمینه صدور نفت است

سرویس جهان-  تام ویپل می گوید تلاش عراق برای احداث پالایشگاه نفت در کرکوک، به منظور کاهش و یا قطع وابستگی به کردها برای صادرات نفت کرکوک به خارج است.

 

به گزارش کردپرس، وزیر نفت عراق دو هفته پیش از ایجاد پالایشگاه نفت با ظرفیت پالایش روزانه 150000 بشکه در استان مورد مناقشه کرکوک خبر داد. قرار است این پالایشگاه بخش بزرگی از نفت تولید شده در این استان را که از اقلیم کردستان به خارج صادر می شود به فراورده های نفتی تبدیل کند.

تام ویپل، پژوهشگر مسائل انرژی و نفت در نشریه اویل پیک این مسئله را تلاش بغداد برای کاهش و یا قطع وابستگی به اقلیم کردستان برای صدور نفت خام کرکوک به خارج از کشور دانست.

وی در یادداشت خود که در نشریه اویل پیک منتشر شده، گفته است ایجاد پالایشگاه مشکل عراق را که مجبور است نفت کرکوک را از تنها مسیر آن یعنی اقلیم کردستان به ترکیه صادر کند حل می کند.

ویپل می گوید عراق به دنبال افزایش تولید نفت خام در منطقه مورد مناقشه کرکوک است اما همزمان نمی خواهد نفت تولید شده را از طریق اقلیم کردستان صادر کند. به همین دلیل اقدام به تاسیس پالایشگاه کرده است.

اقلیم کردستان عراق قبل از کنترل نیروهای ارتش عراق بر استان کرکوک، روزانه 300000 بشکه نفت خام این استان را از طریق خط لوله اقلیم کردستان به ترکیه و سایر مناطق جهان صادر می کرد. پس از کنترل بغداد بر کرکوک در 16 اکتبر 2017 و بعد از برگزاری رفراندوم مناقشه بر انگیز، صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان را به صفر کاهش داد اما بعد از گذشت یک سال و به دنبال توافق دو طرف هم اکنون روزانه نزدیک به 100000 بشکه نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان به ترکیه صادر می شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت