انتشار:  سه‌شنبه 3 اردیبهشت 1398  ::  12:09   

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان؛

مرکز خلاق صنایع دستی در کردستان راه اندازی می شود

سرویس کردستان-  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از راه اندازی   مرکز خلاق صنایع دستی در کردستان خبر داد و گفت: این مرکز  به زودی پس از تایید و دریافت مجوز در خانه مشیردیوان سنندج راه اندازی می شود.

به گزارش کرد پرس، محسن علوی عصر در نشست خبری با اصحاب رسانه در سنندج افزود:  میراث فرهنگی زیربنای گردشگری است و حفظ و نگهداری از این میراث و آثاری که ساخت و احیای آنها دشوار است اهمیت خاصی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری کردستان با بیان اینکه میراث فرهنگی بنا به نقش هویتی که دارد از اهمیت ویژه‌تری برای ما برخوردار است، گفت:  میراث فرهنگی شامل پژوهش، مرمت و موزه‌هاست که کارکنان این اداره‌کل در این بخش‌ها فعال هستند.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کروستان، پژوهش‌های باستان‌شناسی که با کاووش همراه است در مناطق اورامان فعالیت بیشتری داشته است و این بخش یکی از بخش‌های پرهزینه است. کاوش‌هایی که انجام شد تاریخ‌هایی دیگری از کردستان از نشان داد و همایش‌هایی که در معرفی آثار تاریخی کردستان و یا در زمینه معماری استان برگزار شد به نسبت سال‌های گذشته بی‌سابقه یوده است.

وی  بخش مردم‌شناسی را یکی دیگر از اقدامات این اداره‌کل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری کردستان عنوان کرد و گفت:   از سال ۹۴ بخشی از زمین خانه کرد تملک شده  و بخشی از  آن باقی مانده است و عدم تملک آن ناشی از وراث زیادی است که دسترسی به آنها گاها امکان‌پذیر نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه 17 هزار نفر در این استان کارت صنعتگری دارند و در رشته های مختلف فعالیت می کنند، گفت: داشتن بازارچه ویژه برای فروش دائمی محصولات این تولید کنندگان حوزه صنایع دستی یک نیاز اساسی است.

وی افزود: طرحی را به شهرداری برای جانمایی بازارچه ارائه کرده ایم که با هزینه میراث فرهنگی غرفه هایی ایجاد شود و شهرداری نیز از محل اجاره غرفه ها درآمد زایی داشته باشد که هنوز موافقت شهرداری سنندج کسب نشده است. یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان صنایع دستی فروش و بازاریابی تولید شان است که در صورت داشتن مکانی برای عرضه محصولات خود این مشکل قابل حل شدن است.

علوی با بیان اینکه مرکز خلاق صنایع دستی نیز به زودی پس از تایید و دریافت مجوز در خانه مشیردیوان سنندج راه اندازی می شود، افزود: میراث فرهنگی زیربنای گردشگری است و حفظ و نگهداری از این میراث و آثاری که ساخت و احیای آنها دشوار است اهمیت خاصی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه بومگردی می تواند در توسعه گردشگری روستایی موثر باشد، گفت: به دلیل مهمانپذیری مردم منطقه جا انداختن این موضوع کمی دشوار و نیاز به کار فرهنگی زیادی دارد.

وی با بیان اینکه با توجه به ثبت نام صورت گرفته انتظار می رود امسال تعداد اقامتگاه های بومگردی به 45 مورد برسد، یادآور شد: تاکنون 11 اقامتگاه بومگردی در روستاهای استان راه اندازی شده که بیشتر آنها در روستای دولاب قرار دارد.

علوی اظهار داشت: 30 دوره برای آموزش گردشگری در چهار آموزشگاه شهرهای سقز، مریوان و سنندج برگزار شده که یک هزار و 455 نفر در این کلاس ها آموزش های مرتبط را فرا گرفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اعتبار 2 میلیارد و 100 میلیون ریالی از محل اعتبارات استانی این اداره کل در بخش مرمت آثار تاریخی گفت: مجموع اعتبار لازم برای مرمت سه خانه تاریخی تنها 860 میلیون ریال است.