سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 5 اردیبهشت 1398  ::  12:00   

کودکان به‌جای مانده از داعش، فاقد هویت، شناسنامه و ملیت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- کودکانی که از مادران اسیر ایزدی و پدران داعشی به دنیا آمده اند، بدون داشتن ملیت، شناسانه و هویت بوده و هیچ جامعه و کشوری حاضر به پذیرش آنان نیست.

به گزارش کردپرس، پس از حمله داعش به شنگال در شمال عراق، شمار بسیاری از زنان و دختران ایزدی از سوی عناصر این گروه ربوده شده و به بردگی گرفته شدند.

در پی شکست داعش شمار بسیاری از این زنان و دختران ایزدی از اسارت داعش آزاد شدند، اما کودکان بسیاری را که از پدران داعشی به دنیا آمده اند به همراه خود آوردند. این کودکان که به جز زندگی تحت اسارت و فرمان داعش هیچ چیز دیگری را ندیده و تجربه نکرده اند، از سوی جامعه ایزدی ها و دولت های منطقه  و کشورهای جهان، رد شده و هیچ طرفی حاضر به پذیرش آنان نیست و به دلیل اینکه در مناطق تحت تصرف داعش به دنیا آمده اند، فاقد هرگونه مدارک هویتی و شناسنامه بوده و از لحاظ قانونی نیز دارای ملیت نیستند.

  شبکه تلویزیونی کردستان 24 در این خصوص گزارش داد که عیدو بابه شیخ عضو جامعه روحانی ایزدی ها خواستار حل معضل این کودکان شده است و از سوی دیگر پارلمان کردستان نیز در تلاش است از طریق همکاری و هماهنگی با مجلس عراق، راه حلی برای این معضل یافت شود.

بیگرد طالبانی نماینده اتحادیه میهنی(یکیتی) در پارلمان کردستان اعلام کرد که پارلمان درصدد تحویل لایحه ای به مجلس عراق برای اصلاح قوانین مربوط به اعطای شناسنامه و هویت عراقی است که از این طریق دولت عراق بتواند ملیت عراقی و شناسنامه و دیگر مدارک هویتی قانونی این کشور را به کودکانی که از مادران ایزدی و در اسارت داعش به دنیا آمده اند، اعطا کند و به این ترتیب کودکانی که مادران آنان ایزدی و تبعه عراق هستند می توانند فارغ از ملیت پدران آنان، از تابعیت و ملیت عراقی برخوردار شوند.

ویان دخیل نماینده پیشین ایزدی ها در مجلس عراق نیز در این خصوص اعلام کرد که مشکل عدم پذیرش این کودکان فقط مربوط به دولت عراق و اقلیم کردستان نیست، بلکه مشکل اصلی مربوط به جامعه ایزدی است و ایزدی ها به هیچ عنوان حاضر به پذیرش کودکانی نیستند که پدران آنان  زنان و دختران ایزدی را ربوده و به بردگی جنسی کشانده اند.

وی افزود که بنا به رسوم و قوانین آیین ایزدی هر فردی فقط در صورتی که از یک پدر و مادر ایزدی به دنیا آمده باشد، ایزدی محسوب می شود و به همین دلیل کودکانی که از مادران ایزدی و پدرانی غیر ایزدی به دنیا آمده اند به هیچ عنوان ایزدی محسوب نشده و در میان ایزدی ها نیز پذیرفته نمی شوند.

ویان دخیل تأکید کرد که باید جامعه روحانی ایزدی ها راه حلی برای این معضل یافته و همان گونه که زنان و دختران ایزدی پس از آزادی از بردگی جنسی داعش بار دیگر در میان ایزدی ها پذیرفته شدند، کودکان آنان نیز از سوی ایزدی ها پذیرفته شوند.

پیشتر رسانه های اقلیم گزارش دادند که چند هزار کودک که از مادران ایزدی و پدران داعشی به دنیا آمده و پدران آنان از کشورهای مختلف بوده و در جنگ های داعش کشته شده اند، در کمپ های ویژه ای در مناطق کردنشین سوریه نگه داری می شوند.

از سوی دیگر از مجموع 6 هزار 471 ایزدی ربوده شده هنوز اطلاعی از سرنوشت 2 هزار و 900 تن که بیشتر آنان را زنان و دختران تشکیل می دهند، در دست نیست.

در همین حال کشورهای اروپایی که شهروندان آنان به داعش پیوسته و از اسرای ایزدی دارای فرزند شده اند نیز به هیچ طریقی حاضر به پذیرش این کودکان به عنوان اتباع خود نیستند.

نادیا مراد دختر ایزدی آزاد شده از دست داعش که پس از آزادی به دلیل فعالیت های خود برای مبارزه با بردگی و خشونت جنسی به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل و دارنده جایزه صلح نوبل انتخاب شده، در دیدار با مقامات ارشد کشورهای اروپایی از آنان خواست که در جهت کمک به حل معضل این کودکان، به زنان ایزدی و کودکان آنان که از جامعه ایزدی ها و کشور عراق طرد شده اند، حق پناهندگی اعطا کنند.