سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1398  ::  19:45   

تلاش ترکیه برای تقویت جبهه ترکمانی در عراق و اقلیم کردستان

سرویس جهان- عضو ترکمانی پارلمان اقلیم کردستان عراق می گوید ترکیه ترکمان های کرکوک و اقلیم کردستان را به عنوان نقطه تمرکز خود در رابطه آنکارا با بغداد و اربیل در نظر گرفته است.

 

به گزارش کردپرس، سایت خبری المنیتور نوشت: مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سفر اواخر ماه گذشته میلادی خود به بغداد و اربیل به دنبال تقویت موقعیت ترکمانها در عراق و اقلیم کردستان و نیز مستحکم نمودن جایگاه خود در منطقه بوده است.

آیدین معروف، نماینده جبهه ترکمانی در پارلمان اقلیم کردستان به این سایت گفت: چاووش اوغلو بر حضور گسترده جامعه ترکمانی در کابینه دولت مرکزی عراق و نیز دولت محلی اقلیم کردستان تاکید کرده است. وی جامعه ترکمانی کرکوک و اقلیم کردستان را به عنوان نقطه تمرکز آنکارا در روابط با اربیل و بغداد توصیف کرده است.

وی ضمن اشاره به این که معاون دوم پارلمان اقلیم کردستان یک نماینده از جامعه ترکمانی اقلیم کردستان است، این مسئله را ناکافی دانسته است زیرا به گفته وی آنها درخواست کرده اند معاونت دوم نخست وزیری اقلیم کردستان به ترکمانها واگذار شود و نیز مشاور ویژه امور ترکمانی در ریاست اقلیم کردستان ایجاد و به ترکمانها واگذار شود. آیدین معروف همچنین اشاره کرده است که وزیر خارجه ترکیه خواستار حضور بیشتر ترکمانها در کابینه دولت مکزی عراق شده است.

برخی اعضای جبهه ترکمانی عراق بر این امر تاکید می کنند که ترکیه نمی خواهد منطقه مهم کرکوک به اقلیم کردستان عراق الحاق شود.

علی مهدی از اعضای جبهه ترکمانی در این باره به المانیتور گفته است که ترکیه از تبدیل کرکوک به یک منطقه مستقل که نه به بغداد وابسته باشد و نه به اقلیم کردستان حمایت می کند.

مسعود عبدالخالق، نویسنده مستقل کرد و تحلیلگر مسائل این منطقه بر این باور است که ترکیه نمی خواهد کرکوک به اقلیم کردستان متصل شود و از این مسئله به عنوان کارت فشار علیه بغداد برای دستاوردهای اقتصادی استفاده می کند. او همچنین به تلاش ترکیه برای ایجاد گذرگاه جدیدی برای ارتباط با بغداد و دور زدن اقلیم کردستان اشاره کرد.

المانیتور در پایان نوشت ترکیه می خواهد از فشار بر اربیل و بغداد برای جبران زیان های این کشور ناشی از تحریم آمریکا علیه ایران استفاده کند. این کشور قصد دارد با حمایت از جبهه ترکمانی موقعیت خود را نیز در منطقه مستحکم کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عراق
#اقلیم کردستان
#ترکمان ها
#کرکوک