سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 20 اردیبهشت 1398  ::  12:22   

موسسه چتم هاوس هشدار داد؛

خطر سازماندهی مجدد اعضای آزاد شده داعش علیه کردها

سرویس جهان- نیروهای کرد سوریه برای بهبود ارتباط با قبایل محلی عرب سوریه اقدام به آزاد کردن برخی اعضای محلی داعش کرده اند اما آن طور که موسسه چتم هاوس تحلیل کرده، ممکن است این افراد دوباره با داعش متحد شده و علیه کردها به پا خیزند.

 

به گزارش کردپرس، مصطفی بالی، از فرماندهان نیروهای کرد سوریه به موسسه چتم هاوس گفته است که کردها برای مدیریت هرچه بیشتر اعضای بازداشت شده داعش، اقدام به تقسیم بندی آنها به نیروها و اعضای خارجی و اعضا و وابستگان داخلی داعش کرده اند.

اداره خودگردان کردی برای ایجاد ارتباط بهتر با قبایل عرب اقدام به آازد کردن برخی اعضای داعش کرده اند که گفته می شود در نبردها با نیروهای کرد شرکت نداشته اند. قبایل عرب از این اقدام ابراز خورسندی کرده اند.

مقامات کرد سوریه گفته اند که تعداد افراد دستگیر شده داعش که از افراد محلی عرب منطقه بوده و در جنگهای داعش شرکت نداشته اند بین 17000 تا 20000 نفر هستند. این رقم شامل خانواده های این افراد نیز می شود.

قبایل عرب از اداره خودگردان کردی درخواست کرده اند برخی اعضای داعش را نیز که از ساکنان این منطقه بوده اما به صورت اجباری به داعش پیوسته اند آزاد کنند. مقامات کرد با بررسی میزان خطرناک بودن آنها و در نظر گرفتن شرایطی اقدام به آزاد کردن برخی از آنها کرده اند.

اما موسسه چتم هاوس لندن هشدار داده است که این احتمال وجود دارد که اعضای محلی داعش پس از آزادی دوباره به هسته های مخفی این گروه بپیوندند و به خطری برای کردها تبدیل شوند.

این موسسه یادآوری کرده است که افرادی که در سال 2013 در عراق به داعش گرویدند همان ساکنان محلی منطقه بودند که چند سال قبل به جرم پیوستن به گروه های تندرو مانند القاعده بازداشت و سپس آزاد شده بودند. بنابراین، این احتمال وجود دارد که افراد محلی ساکن سوریه که توسط کردها آزاد می شوند دوباره جذب هسته های مخفی داعش یا گروه های دیگر تروریستی شوند و به دردسر جدیدی برای کردها تبدیل شوند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#داعش