سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 21 اردیبهشت 1398  ::  22:33   

کارشناس مسائل کردها:

پیام اوجالان به معنی درخواست آزادسازی عفرین است

سرویس جهان- یک کارشناس مسائل کردها می گوید عبدالله اوجالان خواستار حل مسائل شمال سوریه با تاکید بر حفظ یکپارچگی قلمرو سوریه شده است که به معنی درخواست وی برای خروج ترکیه از منطقه کردنشین عفرین است.
 

به گزارش کردپرس، وکلای عیدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک پس از درخواست های مکرر هشت ساله خودموفق شده اند با وی دیدار کنند. اوجالان در پیامی که وکلای خود پس از دیدار با اوجلان در کنفرانسی بیان کردند، بر حل مسائل شمال سوریه به دور از خشونت و بر اساس یکپارچگی خاک سوریه تاکید کرده است. مناطق کردنشین شمال سوریه به جز کانتون عفرین که ترکیه در سال 2018 آن را اشغال کرد در کنترل نیروهای کرد سوریه است.

اوجالان در پیام خود گفته بود «باور دارم که مسائل سوریه به وسیله نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه با دوری گزیدن از فرهنگ جنگ در چارچوب تمامیت سوریه و تحت تضامین قانون اساسی مورد حل و فصل قرار خواهد گرفت و در این راستا چشم انداز دموکراسی محلی باید به منظور رسیدن به حل و فصل نهایی هدف گذاری شود. در این چارچوب باید به حساسیت های ترکیه نیز دقت کرده و هوشیار عمل کرد.»

کمال چومانی، کارشناس مسائل کردها در موسسه التحریر درباره محتوای پیام اوجالان به نشریه گولف نیوز گفت: « درخواست اوجالان برای محافظت از قلمرو سوریه به معنی تاکید وی بر خروج ترکیه از منطقه عفرین است. اما این مسئله تا زمانی که نیروهای سوریه دموکراتیک با دمشق به توافق نرسند میسر نخواهد شد.»

وی درباره درخواست اوجالان از نیروهای سوریه دموکراتیک برای مصالحه با دمشق گفت: « اگرچه اوجالان خواستار مصالحه شده است اما او تاکید کرده است که بحران سوریه باید بر اساس جهان بینی نیروهای سوریه دموکراتیک باشد و این مسئله از طریق برقراری سیستم حکومت محلی میسر است که با خط فکری اوجالان مبنی بر برقراری کنفردالیسم دموکراتیک همخوانی دارد.»

این کارشناس مسائل کردها با اشاره به بحران اخیر سوخت در سوریه و کنترل مناطق نفت خیز سوریه از سوری کردها افزود:« این مسئله نشان می دهد که کردها همچنان اهرم هایی برای استفاده در مذاکره با دمشق در اختیار دارند.»

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک
#سوریه
#عفرین