سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  یک‌شنبه 22 اردیبهشت 1398  ::  10:55   

لطفاً تاریخ دفاع مقدس ایلام را ورق بزنید! / شیرزاد رستم نژاد

سرویس ایلام - در ذهن بسیاری از مردم ایلام این سؤال به وجود آمده که مگر دفاع مقدس سال ۱۳۶۷ به پایان نرسید؟ پس چرا مردم ایلام باید فقط تا ۱۳۶۲ از مزایای مناطق جنگی برخوردارشوند؟!

به گزارش خبرگزاری کردپرس، مطابق با واقعیات دوران دفاع مقدس و بنا برتصمیمات مسئولان ارشد کشوری، شهر ایلام از تاریخ ۱۳۵۹/۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۵/۲۵ به عنوان منطقه جنگی وعملیاتی محسوب و پرسنل انتظامی و سایر کارکنان دولت از مزایای آن استفاده می نمودند تا این که در سال ۱۳۹۱طی نامه ای از سوی مراجع ذیربط اعلام و ابلاغ شد که شهر ایلام صرفاً تا تاریخ ۱۳۶۲/۴/۱۵ منطقه جنگی وعملیاتی بوده و از این تاریخ به بعد از منطقه جنگی و عملیاتی خارج گردیده و مزایای مندرج در احکام کارگزینی آنان حذف شده است.

این اقدام مسئولان بالادستی جای سؤال و ابهام داشته و دارد که به راستی علت این تصمیم  چه بوده است؟ مگر دفاع مقدس سال ۱۳۶۷ به پایان نرسید؟ پس چرا مردم ایلام باید فقط تا ۱۳۶۲ از مزایای مناطق جنگی برخوردارشوند؟!

پس از اعتراض و مکاتبات عدیده افراد ذینفع، اخیرا ستاد کل نیروهای مسلح اعلام و ابلاغ نموده که شهرایلام مجددا تا مورخ ۲۷/۵/۱۳۶۷ به عنوان منطقه جنگی وعملیاتی محسوب شده است و رونوشت بخشنامه مربوطه از طریق مشاور رئیس ستادکل و رئیس حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح جهت اطلاع به رئیس مجمع نمایندگان هفت استان مرزی و جنگ‌زده به مجلس ارسال شده است.

اینک این پرسش مبرهن مطرح است که دستورالعمل اجرائی این بخشنامه که از طرف ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای بهره مندی پرسنل ذینفع از مزایای آن به نیروهای اداری، نظامی و انتظامی استان های مرزی و جنگزده ابلاغ گردیده، چرا اجرایی نمی شود؟

این در حالی ست که کارکنان دولت تا سال ۱۳۹۱ از امتیازات بخشنامه مذکور از قبیل کسر خدمت، معافیت سربازی فرزندان و حق ایثارگری استفاده می کردند اما اینک مابقی پرسنل از این امتیازات محروم گردیده اند. هر چند بخشنامه بسیج مستضعفان کشور، صراحت دارد که شهرها و مناطقی که در زمان جنگ در تیررس دشمن بوده اند مطابق با تاریخ فوق الذکر به عنوان مناطق جنگی شناخته شده اند.

چرا مسئولان بالادستی، منطقه جنگی بودن ایلام را از آغاز جنگ تا سال ۱۳۶۲ مصوب کرده اند و کارکنان دولت استان های مرزی و جنگ‌زده را از مزایای خدمت در زمان جنگ از جمله کسر خدمت فرزندان مشمول خدمت سربازی آنان محروم کرده اند؟ این درحالی است که هم اسناد و قطعنامه های مجامع بین‌المللی و هم رساله‌های علمی و دانشگاهی با موضوع "جنگ ایران وعراق" ، تاریخ دفاع مقدس در ایلام را در محدوده‌ی زمانی سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ مورد پژوهش و تأیید قرار داده اند. با شرح از پیش گفته آیا کسی حق دارد که مردم ایلام را از بخشی از تاریخ دفاع مقدس حذف کند و حماسه ها و دلاوری‌های آنان را نادیده بگیرد؟

انتظار می رود نمایندگان محترم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی و نیز نمایندگان هفت استان مرزی و جنگ‌زده یک بار دیگر تاریخ دفاع مقدس را ورق بزنند و در این راستا با پیگیری های مداوم پارلمانی و رایزنی های اثرگذار، در راستای استیفای حقوق تضییع شده کارکنان و پرسنل خدوم دوایر دولتی، نظامی و انتظامی مناطق مرزی قاطعانه اقدام نمایند.

*سرهنگ دوم بازنشسته