سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 22 اردیبهشت 1398  ::  10:07   

پژوهشگر موسسه صلح آمریکا:

مذاکره با دمشق بهترین گزینه برای کردها است

سرویس جهان- مونا یعقوبیان می گوید اگر کردها می خواهند در پایان بازی در سوریه موجودیت خود را حفظ کنند بهتر است با دولت مرکزی سوریه به توافق برسند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه در جنگ 4 ساله با داعش حدود یک چهارم خاک سوریه را به کنترل خود در آورده اند. البته این تسلط با کمک ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا صورت گرفته است و اکنون که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به دنبال خروج نیروهای آمریکا از سوریه است، ممکن است ترکیه فرصت پیدا کند مناطق شمال شرق سوریه را نیز مانند منطقه کردنشین عفرین که سال 2018 در جنگ با کردها تصرف کرد، از کنترل کردها خارج کند.

کردهای سوریه برای جلوگیری از احتمال حمله نظامی ترکیه خواستار مذاکره با دولت مرکزی سوریه شده اند و در این راه از روسیه که دوست مشترک دو طرف است خواستار وساطت شده اند.

عبدالکریم عمر، مسئول مشترک امور خارجی اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به شبکه خبری پی بی اس آمریکا گفته است وقتی دونالد ترامپ توییت کرد که می خواهد نیروهایش را از سوریه خارج کند ما با روسیه تماس گرفتیم و درباره مذاکره با دمشق نقشه راهی تحویل مسکو دادیم. ما می خواستیم با دمشق مذاکره کنیم اما دمشق با همان ذهنیت قبل از اتفاقات 2011 سوریه با ما رفتار می کند و از مذاکره با ما خودداری می کند.

مونا یعقوبیان، پژوهشگر موسسه صلح آمریکا در مصاحبه با این شبکه هشدار داد که این احتمال وجود دارد حتی اگر آمریکا تعداد کمی از نیروهایش را در سوریه حفظ کند ترکیه بخواهد به منطقه تحت کنترل کردها حمله کند.

 وی هشدار داد اگر آمریکا خارج شود موجودیت کردها، اداره خودگردان و سیستم امنیتی و خودگردانی کردها به خطر خواهد افتاد.

پژوهشگر موسسه صلح آمریکا با اشاره به تصرف منطق کردنشین عفرین توسط ترکیه در سال 2018، هشدار داد کردها با خطر بزرگی روبه رو هستند و ممکن است هر لحظه ترکیه به منطقه شرق رود فرات سوریه که تحت کنترل کردهاست حمله کند.

پژوهشگر مسائل حوزه خاورمیانه تاکید کرد که اگر کردها می خواهند موجودیت خود را از دست ندهند و در پایان بازی در سوریه جایی داشته باشند، بهتر است برای مذاکره با دولت مرکزی سوریه تلاش کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه