سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 اردیبهشت 1398  ::  13:05   

عضو رهبری حزب تشریح کرد؛

پروژه‌ و شروط حزب دمکرات کردستان برای بازگشت به کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان – عضو رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) مواضع این حزب در خصوص وضعیت کنونی کرکوک و شروط آن برای بازگشت به این استان مورد مناقشه و تحت کنترل دولت مرکزی عراق را تشریح کرد.
 

کردپرس: دکتر کمال کرکوکی عضو رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) رویکرد و سیاست این حزب در خصوص استان مورد مناقشه کرکوک را در گفتگو با پایگاه خبری خندان نزدیک به برهم احمد صالح رئیس جمهور عراق تشریح نمود.

پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 و بازگشت نیروهای وابسته به دولت مرکزی عراق و خروج نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق، حزب دمکرات کردستان، ضمن اشغالی خواندن وضعیت این مناطق به ویژه کرکوک، تاکید کرده است تا زمانی که اوضاع این مناطق عادی نگردد، حاضر به بازگشت به آن نیست و تداوم وضعیت موجود را نخواهد پذیرفت.

فرمانده پیشین نیروهای پیشمرگ اقیم کردستان در محور غرب کرکوک در خصوص چگونگی عادی سازی اوضاع استان مورد مناقشه کرکوک در شمال عراق، گفت: قبل از هر چیز باید نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق خارج از کرکوک مستقر شوند . در راستای تامین امنیت و ثبات حوالی کرکوک و شهرها و بخش های تابعه آن، مرکز هماهنگی میان آن ها تشکیل و فعال گردد. امنیت داخل شهرها باید به پلیس و نهادهای امنیتی محلی کرکوک سپرده شود؛ نیروهایی که از ساکنان منطقه تشکیل شده باشد.

رئیس شورای رهبری پارتی در کرکوک و منطقه گرمیان، در ادامه گفت: باید پست های ایست و بازرسی فراوانی که پس از 16 اکتبر 2017 در مناطق مختلف کرکوک ایجاد شده اند، برچیده شده و ایست های بازرسی ورودی و خروجی شهر نیز تحویل پلیس محلی کرکوک گردند.

دکتر کمال کرکوکی در ادامه این مصاحبه، خواستار تحویل دوباره دفاتر حزب دمکرات کردستان و مردم ترکمانی در کرکوک  به این احزاب و بازگشت نمایندگان و کادرهای این احزاب به دفاتر خود شد و همچنین بر ضرورتی برداشتن محدودیت ها بر سر برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک همانند سابق تاکید کرد.

وی همچنین بازگشت بدون مشکل اعضای شورای استان کرکوک به این شهر و آغاز فعالیت های عادی این شورا و تصمیم گیری شورا درباره استاندار جدید را یکی دیگر از اقدامات لازم برای عادی سازی کرکوک دانست.

عضو رهبر پارتی، درباره شخصیتی که استاندار جدید کرکوک خواهد شد، اعلام کرد: حزب دمکرات کردستان بر این باور است که استاندار کرکوک باید کُرد باشد. وی باید شخصیتی ملی گرا و بی طرف باشد. دغدغه و فعالیت های وی برای ساکنان کرکوک باشد، نه برای پارتی و اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی). در این باره نیز مسعود بارزانی (رهبر پارتی) و  کسرت رسول علی (معاون دبیر کل اتحادیه‌ میهنی) اتفاق نظر دارند. دیگر احزاب در فراکسیون برادری (ائتلاف احزاب کُرد) شورای استانی کرکوک نیز متفق القول هستند. از سوی دیگر باید فراکسیون های ترکمان و عرب نیز با آن همراه باشند.

وی تاکید کرد: شخصیتی که تصدی استانداری کرکوک را در دست خواهد گرفت نباید عضو پارتی و یا یکیتی و یا هر حزب دیگری باشد.

کمال کرکوکی در پاسخ به این سوال که چه کسی باید پایبند موارد مذکور برای عادی سازی وضعیت کرکوک باشد؛ پارتی یا یکیتی و یا این که دولت فدرال، گفت: هم اکنون بر سر کرکوک با دولت فدرال عراق گفتگوها در جریان است. با دیگر احزابی که دوست و همراه به شمار می آیند نیز در حال رایزنی هستیم. باید اقدامات لازم از سوی دولت فدرال انجام شود و پارتی و یکیتی نیز در راستای تحقق اهداف مشترک برای عادی سازی کرکوک همراه و هماهنگ باشند.

عضو رهبری پارتی در ادامه خاطرنشان ساخت: اگر در مقطع کنونی که کرکوک اشغالی است و بدون عادی سازی اوضاع استان، استاندار جدید انتخاب شود، هر گاه که حشد الشعبی و عصائب اهل الحق اراده کنند می توانند در داخل دفتر استاندار و بدون این که وی هیچ اختیار و قدرتی از خود داشته باشد به وی و جایگاهش توهین کنند. به همین دلیل شخصیتی که منصب استانداری کرکوک را در دست می گیرد باید عزت و احترام خود را حفظ کند و در شرایط تحمیلی این پست را نپذیرد و تسلیم اراده دیگران نشود.

وی افزود: در صورتی که برخی ها در شرایط و وضعیت کنونی به دنبال انتخاب استاندار برای کرکوک از طریق شورای استانی فاقد اراده باشند، مشکلات جدی برای این استان به وجود خواهد آمد و همگان از این وضعیت ضرر خواهند کرد.

کمال کرکوکی در خصوص زمان اجرایی کردن اقدامات مد نظر پارتی برای عادی سازی کرکوک گفت: هم اکنون در حال انجام اقدامات لازم هستیم. اگر اشخاصی در یک حزب حاضر به مزدوری نباشند و پارتی و یکیتی و دیگر احزاب فراکسیون برادری با هم همکاری داشته باشند، این طرح در کمترین زمان ممکن اجرایی خواهد شد. اما اگر اشخاصی به دنبال منافع شخصی و مادی خود باشند و قصد انتخاب استاندار و شورایی دست نشانده باشند، بدون شک به نتیجه رسیدن این طرح زمان بر خواهد بود و ضمن ایجاد مشکلات بسیار، تمامی مردم کردستان از آن ضرر خواهند دید.

عضو رهبری پارتی بر اتفاق نظر این حزب و اتحادیه میهنی کردستان بر سر طرح مذکور برای عادی سازی کرکوک تاکید و اعلام کرد در صورتی که هر کدام از این دو حزب پایبند طرح نباشند، اقلیم کردستان از وضعیت پیش آمده بیشترین ضرر را خواهد کرد.

وی درباره روابط میان پارتی و یکیتی، گفت: روابط میان دو حزب عادی است. طی روزهای اخیر و با هدف تشکیل دولت جدید توافقنامه امضا کردیم. ما به عنوان پارتی پایبند این توافقنامه خواهیم بود که در راستای تامین منافع مردم کردستان منعقد شد.

شایان ذکر است، بعد از وقایع 16 اکتبر 2017 و خروج نیروهای پیشمرگ از کرکوک و دیگر استان های مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق و بازگشت نیروهای عراقی به این مناطق، پارتی این مناطق را اشغالی خوانده و در انتخابات اخیر پارلمان عراق نیز حاضر به شرکت در انتخابات در کرکوک نشد.

پیش از اکتبر 2017 کنترل کامل کرکوک و دیگر مناطق مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق در جریان جنگ با داعش به دست نیروهای پیشمرگ افتاد و احزاب کردستانی قصد الحاق این مناطق به اقلیم را داشتند و این هدف را از طریق برگزاری رفراندوم پیگیری کردند که واکنش تند بغداد و بازگشت نیروهای عراقی به این مناطق و برکنار کردن دکتر نجم الدین کریم استاندار کرکوک را به دنبال داشت.

حیدر العبادی نخست وزیر وقت عراق پس از برکناری نجم الدین کریم که از اعضای دفتر سیاسی یکیتی و از شخصیت های نزدیک به پارتی بود، راکان الجبوری عرب تبار را به عنوان سرپرست استانداری کرکوک منصوب کرد و تاکنون شورای استانی کرکوک به دلیل مخالفت پارتی، نتوانسته است نشست های عادی خود را برگزار و استاندار جدید را انتخاب کند.

پارتی تاکید دارد که وضعیت استان کرکوک باید در گفتگو و مذکرات جدی با بغداد عادی گشته و پس از آن استاندار جدید انتخاب شود، درخواستی که یکیتی مخالف آن است و بر اولویت دادن به انتخاب استاندار جدید و آن هم از اعضای خود، پافشاری می کند.

از سوی دیگر پافشاری پارتی و دیگر احزاب اقلیم کردستان بر بازگشت نیروی پیشمرگ به‌ کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ در حالی است که‌ تاکنون دولت مرکزی عراق با این امر مخالفت کرده‌ و بر توانایی نیروهای فدرال در تامین امنیت این مناطق تاکید دارد.