سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  یک‌شنبه 22 اردیبهشت 1398  ::  23:47   

رییس دانشگاه ایلام عنوان کرد؛

طرح مسائل در تریبون‌های یکطرفه حلال مشکلات جامعه نیست

سرویس ایلام - رئیس دانشگاه ایلام در مراسم اختتامیه مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران نشان خواجه نصیرالدین طوسی گفت: طرح مسائل در تریبون‌های یکطرفه حلال مشکلات جامعه نیست.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، محمد علی‌اکبری افزود: طرح مسائل در تریبونهای یک طرفه حلال مشکلات جامعه نیست، بلکه باید مسائل را به مباحثات کارشناسی هدایت نمود و با رسیدن به خرد جمعی در پی حل آنها بر آمد.

رئیس دانشگاه، با اشاره به وضعیت جامعه ایران، گفت: اگر در جامعه ما به جای گفتگو، مباحثات به تریبونها کشیده می شود، یعنی اینکه این جامعه مریض است.

علی اکبری، تصریح کرد: برای حل چالشها و معضلات باید از طرح مسائل بصورت یکطرفه در تریبونها خودداری نمود و آن را به مباحث کارشناسی هدایت کرد.

رئیس دانشگاه، افزود: الان زمان حل مسائل از طریق گفتگو فرا رسیده و باید پذیرفت که مسائل و مشکلات با «من» بودن حل نمی شود، بلکه با «ما» بودن و رسیدن به خرد جمعی قابل حل است، اما به شرطی که ادب رعایت گردد و با استدلال طرف مقابل را اقناع نمود.

وی به کارکردهای مناظره در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: مناظره یعنی پذیرش قدرت کلمه و اگر دو طرف پشت میز گفتگو قرار گرفتند، یعنی اینکه امکان دارد زبان را جایگزین مشت آهنین نمود.

رئیس دانشگاه ایلام افزود: نبرد نمی تواند به بحرانها و چالشها پایان دهد، اما گفتگو به واسطه اینکه کلمه جهان را تکان داده است، این توان را دارا می باشد.

دکتر علی اکبری، با اشاره به سیره ائمه اطهار علیهم السلام در این خصوص، اظهار کرد: امام صادق و امام باقر علیهم السلام بواسطه قدرت کلام و استدلالهای محکمی که داشته اند با مخالفان خود با سعه صدر به گفتگو پرداخته اند و یکی از سلاحهای ائمه همیشه استفاده از روش گفتگو و مناظره برای اقناع مخالفان و پیشبرد اهداف بوده است.