سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  یک‌شنبه 22 اردیبهشت 1398  ::  09:45   

مدیر گروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

راه اندازی کمپین کنترل فشارخون در کرمانشاه/ احتمال بی خبری 15 درصد جامعه از فشار خون بالای خود

سرویس کرمانشاه- « پیش بینی می شود در استان، بین 10 تا 15 درصد بیمار جدیدی که مبتلا به فشارخون بالا هستند اما خودشان مطلع نیستند، در طرح بسیج همگانی کنترل فشارخون بالا شناسایی شوند».

مدیر گروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس با بیان این مطلب گفت: درصد زیادی از بیماری هایی که مردم جامعه به آن مبتلا هستند بیماری های غیرواگیر است و پیرو آن درصد بسیار زیادی از مرگ و میرها به دلیل ابتلا به بیماری های غیرواگیر به خصوص بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی می باشد که عموماً یکی از علت های مهم بروز این بیماری ها فشارخون بالا و کنترل نشده است.

دکتر سارا شاه آبادی افزود: به همین علت وزارت بهداشت تصمیم گرفته است، طرحی با عنوان بسیج همگانی کنترل فشار خون بالا را در کشور اجرا کند.

وی با بیان اینکه طرح ملی بسیج همگانی کنترل فشار خون بالا از 27 اردیبهشت تا 15 تیر ماه سال جاری اجرا می شود، اظهار کرد: این طرح در دو مرحله اجرا می شود. مرحله‌ی اول چون در ماه مبارک رمضان است و فشارخون افراد را نمی توان در هنگام روزه داری به صورت دقیق ثبت کرد، طرح در قالب آموزش و اطلاع رسانی در سطح استان به صورت گسترده تا تاریخ 17 خرداد اجرا می شود و در مرحله‌ی دوم که از 17 خرداد تا 15 تیر اجرا می گردد، فشار خون افراد در خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت، تیم های سیار، بیمارستان ها، داروخانه ها و آزمایشگاه ها چک می شود.

شاه آبادی در خصوص گروه های هدف در این طرح گفت: با توجه به مطالعات علمی انجام شده،  گروه مورد نظر در این طرح، سه دسته هستند، افرادی که سنشان 30 سال به بالا است، خانم های باردار بدون شرایط سنی و بیماران کلیوی.

وی با اشاره به اینکه طبق برآورد انجام شده یک میلیون نفر در استان کرمانشاه باید غربالگری شوند، گفت: متأسفانه تعداد زیادی از افراد به فشارخون بالا مبتلا هستند و چون از این موضوع آگاه نیستند به عارضه های بعدی دچار می شوند و هدف ما این است که از این مسأله پیشگیری کنیم.

دکتر شاه آبادی عنوان کرد: تمامی نیروهایی که در دانشگاه علوم پزشکی هستند و ارگان هایی مانند هلال احمر، استانداری، فرمانداری ها، نیروی انتظامی و... همه هم پیمان شده اند که در این طرح مشارکت کنند.

وی تصریح کرد: از مردم تقاضا داریم برای چک کردن فشارخونشان به مراکزی که ذکر شد مراجعه کنند و یا به سامانه www.salamat.gov.it  از طریق کدملی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد وارد شوند و فشارخون و اطلاعاتشان را ثبت کنند.

شاه آبادی افزود: گزارش شرح حال و هر اقدامی که برای فرد انجام می شود در پیامکی برای او ارسال می گردد.