سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 23 اردیبهشت 1398  ::  10:30   

نقش آمریکا در حل معضل کردهای سوریه

سرویس جهان- فرمانده ارشد نیروهای سوریه دموکراتیک اعتراف می کند که از فرماندهان سابق پ.ک.ک بوده است و شاید همین مسئله هم باعث شده است آمریکا نخواهد پلی ارتباطی میان کردهای سوریه و کشور ترکیه ایجاد کند که از قدرت گرفتن کردهای سوریه نگران است.

 

به گزارش کردپرس، شاید یکی از علل اصلی مخالفت های ترکیه با قدرت گرفتن کردهای سوریه و تلاش این کشور برای از هم پاشیدن گستره کانتون های کردنشین در شمال سوریه، ارتباط احتمالی میان نیروهای کرد سوریه با حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک است که در چهل سال گذشته با دولت ترکیه در جنگ بوده است. ترکیه می گوید بیم دارد شمال سوریه در مرزهای جنوبی این کشور به مامنی برای فعالیت پ.ک.ک تبدیل شود. پ.ک.ک از نظر آمریکا یک سازمان تروریستی محسوب می شود اما آمریکا که در 5 سال گذشته همکاری نزدیکی با نیروهای کرد سوریه در جریان مبارزه با داعش در شمال و شمال شرق سوریه داشته، درخواست ترکیه برای تروریست خواندن نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg را که فرماندهی نیروهای چندقومیتی دموکراتیک سوریه را بر عهده دارند، رد کرده است.

یکی از فرماندهان اصلی کرد سوریه که فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک یا SDF بوده و فرماندهان نظامی آمریکا در سوریه رابطه نزدیکی با وی دارند مظلوم کوبانی است. مقامات آمریکایی همواره وی را به دلیل تواناییهایش در میدان رزم با داعش ستوده اند اما قرار است به دستور دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا وی را تنها بگذارند تا با تهدیدهای جدید در سوریه به تنهایی مقابله کند؛ ترکیه خود را آماده کرده است تا مناطق تحت کنترل وی در شمال سوریه را تصرف کند و دولت مرکزی سوریه هم از کنترل کردها بر یک چهارم خاک سوریه ناراضی است.

مظلوم کوبانی در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اذعان کرده است که نیروهای کرد سوریه نمی توانند به تنهایی با تهدیدهای جدید روبه رو شوند برای همین، از دولت آمریکا خواسته است زود تصمیم نگیرد و نیروهایش را از سوریه خارج نکند. وی معتقد است که خروج آمریکا از عراق در سال 2011 باعث بوجود آمدن داعش در سال 2014 شده است و اگر از سوریه هم خارج شود دو بار یک اشتباه را مرتکب شده است.

دارین خلیفه، پژوهشگر ارشد از گروه بین المللی بحران می گوید مظلوم کوبانی و نیروهای کرد که ستون فقرات نیروهای سوریه دموکراتیک هستند بر سر دوراهی قرار گرفته اند؛ آنها که سابقه مبارزه با ترکیه را دارند و نمی خواهند قدرت و دستاوردی را که در سوریه به دست آورده اند از دست بدهند به تهدیدهای جدیدی روبه رو هستند.

این پژوهشگر به نیویورک تایمز گفته است کردهای سوریه با کمک آمریکا به چیزی دست یافته اند که در هیچ جای دیگری قادر به کسب آن نبودند. آنها می خواهند این دستاورد را حفظ کنند. درست است آمریکا به کردهای سوریه کمک کرده است تا به این دستاورد بزرگ دست پیدا کنند اما حاضر نیست به مشکل میان کردهای سوریه و دولت ترکیه ورود پیدا کند. این مسئله باعث می شود که معضل همچنان پابرجا بماند.

یک مقام آمریکایی می گوید که مظلوم کوبانی پل ارتباطی اصلی آمریکایی ها با کردهای سوریه است چرا که به گفته وی، آمریکاییها برای همه چیز به وی مراجعه می کنند.

آن طور که مظلوم کوبانی مشکل را مطرح کرده است به نظر نمی آید به آسانی حل شود؛ ترکیه از قدرت گرفتن کردهای سوریه نگران است، آمریکا برای برطرف شدن بی اعتمادی میان کردها و دولت ترکیه تلاش نمی کند، دولت سوریه درخواست مذاکره با کردهای سوریه را رد کرده است و آمریکا همزمان با قصد خروج از سوریه، کردها را از مذاکره با دمشق منع می کند.

اما آن طور که روزنامه نیویورک تایمز هم نوشته به نظر نمی آید که مشکل کردهای سوریه با ترکیه رفع شود زیرا فرمانده مظلوم کوبانی که مقامات آمریکایی او را تحصیل کرده، بسیار زیرک و سرباز جنگاور در نبرد توصیف کرده اند ارتباط داشتن با پ.ک.ک را رد نمی کند.

مظلوم کوبانی به نیویورک تایمز که او را مرد مرموز توصیف کرده، گفته است برای مدتی طولانی یکی از افراد و نیروهای پ.ک.ک بوده است. او می گوید در عراق فعالیت نظامی در میان پ.ک.ک داشته است و سپس برای کار سیاسی به اروپا رفته است.

ترکیه نیز به همان تایید ارتباط کردها و بویژه مظلوم کوبانی با پ.ک.ک نیاز دارد تا بدین وسیله حمایت آمریکا از کردهای سوریه را محکوم کند اما مظلوم کوبانی می گوید ارتباط وی با پ.ک.ک به قبل از سال 2011 بوده است و به قول وی، ترکیه نباید به دنبال گذشته بگردد بلکه باید به آینده نگاه کند.

آن طور که این روزنامه اشاره کرده هم مقامات عراقی و هم مقامات ترکیه مستنداتی درباره فعالیت مظلوم کوبانی در میان پ.ک.ک ارائه کرده اند و اکنون ترکیه نگران است مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به پناهگاه امن پ.ک.ک تبدیل شود.

این روزنامه اشاره می کند که چندین تن از مقامات آمریکایی نیز تایید می کند که فرمانده ارشد نیروهای کرد سوریه با پ.ک.ک ارتباط داشته است اما آن طور که یکی از مقامات آمریکایی به این روزنامه توضیح داده، واشنگتن ناچار بوده برای مبارزه با داعش به کردها و مظلوم روی بیاورد و به قول یکی از مقامات آمریکایی، «آمریکا بسیار مدیون کردهای سوریه است و آنها نیز همین طور.»

اما ممکن است آمریکا نخواهد دین خود را به کردهای سوریه که نقش پیاده نظام را برای واشنگتن در جنگ با داعش ایفا کردند ادا کند. اکثر تحلیلگرانی که خبرگزاری کردپرس درباره تعامل آمریکا با کردها از آنها سوال کرده یک جواب تقریبا مشابه داشته اند: « آمریکا برای حفظ منافع خود از کردها به عنوان ابزار استفاده می کند و تعامل واشنگتن با کردها بر اساس مقتضیات زمان و مکان بوده است.»

بنابر این نباید انتظار داشت معضلی که کردهای سوریه بعد از شکست دادن خلافت خودخوانده داعش با آن روبه رو شده اند به آسانی حل شود. اما کارشناسان حوزه مسائل خاورمیانه به کردها توصیه می کنند که آنها نیز از واقعیت های زمانی و مکانی موجود که آمریکا از آنها پیروی می کند استفاده کنند و در این مقطع بهتر است با دمشق از در آشتی در آیند و حد اقلی از دستاوردهای خود را حفظ کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#مظلوم کوبانی
#داعش