سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 اردیبهشت 1398  ::  15:40   

رویای استقلال و رقابت داخلی پارتی، علل عدم تحویل نفت اقلیم کردستان به‌ بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دولت اقلیم کردستان که‌ در دست حزب دمکرات (پارتی) است، علیرغم توافق با دولت عراق، تاکنون حاضر به‌ تحویل نفت خود به‌ بغداد نشده‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، همزمان با نزدیک شدن به‌ تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان، عدم تحویل نفت اقلیم به‌ دولت مرکزی عراق بر اساس توافق میان آن ها، موضوع مهم و بحث برانگیز در مراکز سیاسی و رسانه‌ ای عراق و اقلیم کردستان است.

بر اساس تقسیم مناصب در دولت جدید اقلیم کردستان، منصب نخست وزیری به‌ مسرور بارزانی عضو دفتر سیاسی پارتی و منصب ریاست اقلیم کردستان نیز به‌ نچیروان بارزانی معاون دبیر کل حزب می رسد.

بنا به‌ اظهارات ناظران سیاسی تحولات سیاسی اقلیم کردستان عراق، تقسیم عالی ترین مناصب حاکمیتی اقلیم کردستان میان مسرور و نچیروان در حزب دمکرات، تدبیر مسعود بارزانی رهبر حزب برای حفظ توازن میان دو رهبر جوان و رقبای بالقوه‌ برای رهبری حزب در آینده‌ می باشد.

از سوی دیگر، نوعی از رقابت اعلام نشده‌ میان مسرور بارزانی و نچیروان بارزانی وجود دارد که‌ تاکنون به‌ دلیل حضور و هژمونی مسعود بارزانی بر ارکان حزب اجازه‌ آشکار شدن آن داده‌ نشده‌ است.

پایگاه‌ خبری – تحلیلی شارپرس در اقلیم کردستان، موضوع عدم پایبندی اربیل به‌ تحویل نفت به‌ بغداد علیرغم توافق پیشین میان طرفین و پایبندی دولت مرکزی به‌ این توافق را تداوم به‌ رویای استقلال نزد مسعود بارزانی و رقابت های میان مسرور بارزانی و نچیروان بارزانی مرتبط دانسته‌ است.

در این گزارش آمده‌ است: حزب دمکرات کردستان (پارتی) تاکنون حاضر به‌ تحویل نفت اقلیم کردستان به‌ دولت مرکزی عراق نشده‌ و این نیز موجب ایجاد این نگرانی شده‌ است که‌ بغداد حقوق کارمندان اقلیم کردستان و همچنین سهم اقلیم از بودجه‌ عمومی کشور را پرداخت نکند.

در ادامه‌ به‌ دو عامل برای عدم تحویل نفت از سوی اقلیم کردستان به‌ دولت مرکزی عراق اشاره‌ شده‌ است که‌ یکی از آن ها مربوط به‌ کمشکش ها و اختلافات داخلی پارتی است.

در گزارش تاکید شده است: پرونده‌ نفت اقلیم کردستان تاکنون به‌ طور کامل در دست نچیروان بارزانی معاون رهبر پارتی است، وی هنوز هم بر کرسی نخست وزیری تکیه‌ زده‌ است و در آینده‌ نزدیک نیز منصب ریاست اقلیم کردستان را در اختیار خواهد گرفت و حاضر نیست این پرونده‌ را تحویل بغداد دهد و از هم اکنون به‌ دنبال مشکل آفرینی برای کابینه‌ آینده‌ اقلیم به‌ ریاست مسرور بارزانی است.

بر اساس این گزارش: از گذشته‌ دور، روابط نچیروان بارزانی و مسرور بارزانی با کشمکش و اختلافات جدی همراه‌ بوده‌ است و پس از نامزد شدن مسرور برای تصدی نخست وزیری و نچیروان برای تکیه‌ بر کرسی ریاست اقلیم کردستان، تنش و اختلافات فی مابین تشدید شده‌ است.

در ادامه‌ تحلیل عدم تحویل نفت اقلیم کردستان به‌ بغداد به‌ نقش مسعود بارزانی رهبر پارتی اشاره‌ شده‌ و آمده‌ است: مسعود بارزانی رهبر پارتی هم اکنون نیز رویای استقلال اقلیم کردستان را در سر می پروراند و به‌ همین دلیل قصد ندارد درآمدهای نفتی را به‌ آسانی تحویل بغداد دهد، زیرا بر این عقیده‌ است که‌ در آینده‌، مشکلات عراق بیشتر خواهند شد و تداوم بحران های سیاسی در این کشور فرصتی برای اعلام استقلال کردستان خواهد بود.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم کردستان به دولت مرکزی عراق است؛ اما بر اساس این قانون، پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد.

بر اساس گزارش های رسانه‌ ای هم اکنون احزاب سیاسی عراقی به‌ عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور فشار وارد کرده‌ اند تا به‌ دلیل عدم تحویل نفت از سوی اربیل به‌ بغداد، پرداخت بودجه‌ و حقوق کارمندان اقلیم را متوقف سازد.

در همین رابطه‌، ثامر غضبان وزیر نفت عراق در گفتگو با شبکه الشرقیه هشدار داد که‌ اگر اقلیم کردستان نفت خود را تحویل بغداد ندهد، به احتمال زیاد دولت مرکزی عراق نیز به جز بودجه 4 ماه حقوق که پرداخت شده، هیچ بودجه دیگری را به اقلیم پرداخت نخواهد کرد.