سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 23 اردیبهشت 1398  ::  23:32   

نماینده پارلمان انگلیس پیشنهاد کرد؛

حمایت انگلیس از اقلیم کردستان در ازای پناه دادن به مسیحیان خاورمیانه

سرویس جهان- نماینده پارلمان انگلیس معتقد است که اقلیم کردستان عراق از نظر آزادی مذهبی همپای انگلیس است و این کشور باید اقلیم کردستان عراق را یاری دهد تا به پناهگاه امن مسیحیان خاورمیانه تبدیل شود.

 

به گزارش کردپرس، جک لوپرستی، نماینده پارلمان انگلیس و رییس گروه دوستی اقلیم کردستان در پارلمان انگلیس در یادداشتی که در نشریه هاوس مگزین وابسته به پارلمان انگلیس منتشر شده، خواستار حمایت هر چه بیشتر کشورش از کردهای عراق و اقلیم کردستان شده است.

وی در این یادداشت می نویسد که اقلیم کردستان یکی از شرکای باارزش انگلیس وغرب در آزادی های مذهبی بوده است اما انگلیس باید حمایت بیشتری از این منطقه خودمختار در شمال عراق به عمل بیاورد.

وی ادعا کرده است که 80 درصد از کسانی که به دلیل مذهبشان تحت تعقیب قرار گرفته اند مسیحی هستند و این مسئله در مصر، فیلیپین، عراق، افغانستان و دیگر جاها دیده می شود. بنابراین، وی با اشاره به این که جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پرداختن به مسئله آزادی مذهبی را به عنوان یکی از ارکان آزادی در راس کار خود قرار داده است و اقلیم کردستان عراق که یکی از دوستان انگلیس در خاورمیانه محسوب می شود، از لندن خواسته است اقلیم کردستان عراق را در این زمینه مورد حمایت قرار دهد.

این نماینده پارلمان انگلیس می گوید در چهار سفری که به اقلیم کردستان داشته و با کشیشان مختلف در این منطقه عمدتا مسلمان نشین گفتگو کرده است، همه آنها از وجود میزان بالای تحمل مذهبی در اقلیم کردستان و بویژه در مورد مسیحیان عراق گفته اند.

نماینده پارلمان انگلیس با اشاره به این که اقلیم کردستان عراق 11 کرسی پارلمان خود را به اقلیت های مذهبی و زبانی داده است ادعا می کند که این امر در خاورمیانه مثال زدنی است.

جک لوپرستی بر این باور است اقلیم کردستان عراق علاوه بر اهمیتی که به مسیحیان ساکن اقلیم کردستان می دهد آغوش خود را نیز به روی مسیحیان دشت نینوا بعد از حملات داعش باز کرده است اما این منطقه توانایی حمایت همه جانبه از مسیحیان و دیگر اقلیت ها را ندارد بنابر این، دولت انگلیس باید در زمینه اسکان مسیحیان آواره در اقلیم کردستان و ایجاد شغل برای آنها به دولت اقلیم کردستان کمک کند و مانع از کوچ آنها به اروپا شود.

این نماینده انگلیس تاکید کرده است که اقلیم کردستان عراق برای رشد و توسعه سیاسی و اقتصادی به حمایت انگلیس و در سطح گسترده تری غرب نیاز دارد. البته این کمک باید با همراهی عراق صورت بگیرد تا منطقه اقلیم کردستان عراق به ماوای امنی برای اقلیت های مذهبی خاورمیانه بویژه مسیحیان این منطقه قرار بگیرد که به دلیل آشوب های چند سال اخیر به دنبال کوچ به اروپا هستند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#انگلیس