سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  10:47   

کارشناس مسائل خاورمیانه:

هیچ کشوری در سوریه موافق قدرت گرفتن کردها نیست

سرویس جهان- جان شوهولم معتقد است روسیه نیز مانند آمریکا نمی خواهد بیش از این نیروهای کرد سوریه در این کشور وجود داشته و به قطب قدرتمندی در سوریه تبدیل شوند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه پس از خروج مصلحتی نیروهای دولتی سوریه از مناطق کردنشین این کشور در آغاز بحران سوریه، به تدریج بر این مناطق چیره شده و در سایه جنگ با داعش با کمک ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود قرار دادند. آنها نه تنها خواهان برقراری سیستم خودمختاری در این مناطق هستند بلکه پیشنهاد کرده اند این مدل از ساختار حکومتی در سراسر سوریه ایجاد شود.

با این حال، کردها وضعیت باثباتی ندارند زیرا از یک سو با تهدید ترکیه و نیز دولت مرکزی روبه رو هستند و از سوی دیگر آمریکا مهم ترین متحد آنها قصد خروج از سوریه را دارد. روسیه هم که در ابتدای بحران سوریه با کردهای همراهی زیادی کرد نتوانسته است دمشق را به همراهی با کردها متقاعد کند.

اما جان شوهولم، کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است حمایت آمریکا و یا روسیه از کردها ظاهری است و در واقع آنها نمی خواهند نیروهای کرد سوریه به یک نیروی قدرتمند در سوریه تبدیل شوند تا مانعی برای منافع آنها بوجود بیاورند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی که در نشریه لیما چارلی منتشر شده معتقد است آمریکا دیر یا  زود کردهای سوریه را رها خواهد کرد زیرا نمی خواهد ترکیه متحد عضو ناتوی خود رابه خاطر کردهای سوریه کنار بگذارد. آمریکا کردهای سوریه را لازم داشت تا از آنها به عنوان نیروی پیاده نظام در جنگ با داعش استفاده کند. اکنون که جنگ با خلافت داعش روبه پایان است آمریکا خروج از سوریه را عملی خواهد کرد و کردها را تنها خواهد گذاشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید می کند که رویکرد روسیه نسبت به کردهای سوریه نیز شبیه به آمریکا است. مسکو هم دیگر نمی خواهد نیروهای کرد سوریه مانند گذشته ابتکار عمل را در شمال سوریه در دست داشته باشند. علاوه بر آن، دمشق همپیمان اصلی روسیه نیز نمی خواهد یک نیروی معارض شمال این کشور را در کنترل خود داشته باشد.

جان شوهولم نتیجه گیری می کند که بازیگران اصلی در سوریه مانند آمریکا، روسیه، ترکیه و دمشق حضور نیروهای کرد را در شمال سوریه به ضرر منافع خود می دانند بنابراین، به نظر می رسد که کردهای سوریه با وضعیت ناخوشایندی در آینده روبه رو خواهند شد.

البته وی به کردها یادآوری کرده است که اگر آنها به تعامل گذشته غرب با کردها بیاندیشند متوجه خواهند شد که با تکیه بر غرب نمی توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#روسیه