سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  08:20   

نچیروان بارزانی نامزد مشترک ائتلاف سه‌ گانه‌ برای تصدی ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان –  نچیروان بارزانی نامزد مشترک سه‌ حزب اصلی تشکیل دهنده‌ دولت جدید برای تصدی ریاست اقلیم کردستان است.
 

به‌ گزارش کردپرس، امید خوشناو رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در پارلمان کردستان، در گفتگو با بخش کُردی صدای آمریکا اعلام کرد که‌ نچیروان بارزانی نامزد مشترک این حزب و اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) و جنبش تغییر (گوران) برای تصدی ریاست اقلیم کردستان است.

پارتی به‌ عنوان حزب پیروز انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی را به‌ عنوان نامزد تصدی ریاست اقلیم کردستان و مسرور بارزانی را برای تشکیل دولت جدید معرفی کرده‌ است.

پارتی، یکیتی و گوران بر سر تشکیل دولت ائتلافی در اقلیم کردستان توافق کرده‌ اند و مناصب در دولت بر اساس توافق میان آن ها تقسیم شده‌ است.

رئیس فراکسوین پارتی در پارلمان کردستان، افزود: نامزد پارتی برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی است و بر اساس توافق هایی که‌ با دیگر احزاب انجام شده‌ است، نامزد ما، همزمان نامزد یکیتی و گوران نیز خواهد بود، زیرا توافق فی مابین بر این امر تاکید دارد. همچنین نامزد همپیمان های ما نیز هست. بدین معنی که‌ نچیروان بارزانی نامزد یک ائتلاف بزرگ می باشد و تاکنون توانسته‌ ایم حمایت 91 نماینده‌ را برای این منظور کسب کنیم.

خوشناو ابراز امیدواری کرد که‌ دیگر احزاب کردستانی نیز برای تصدی ریاست اقلیم کردستان نامزد داشته‌ باشند و شخصیت های مستقل نیز که‌ خود را شایسته‌ تصدی این منصب می دانند، ثبت نام کنند.

وی خاطرنشان ساخت: پارتی پیش تر بر انتخاب رئیس اقلیم کردستان با رای مستقیم مردم پافشاری کرده‌ بود تا همه‌ شهروندان از این حق انتخاب بهره ‌مند باشند و هم اکنون نیز از وجود تعدد نامزدها برای تصدی ریاست اقلیم حمایت می کنیم.

رئیس فراکسیون پارتی در پارلمان کردستان پیش بینی کرد که‌ 20 الی 25 می 2019 رئیس اقلیم کردستان در صحن پارلمان انتخاب شود.

یک شنبه 22 اردیبهشت /12 می، پارلمان کردستان عراق نشستی را برگزار و طی اطلاعیه ای به‌ صورت رسمی روند آغاز ثبت نام از داوطلبین نامزدی برای  تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان را  اعلام کرد.

در اطلاعیه هیئت رئیسه پارلمان کردستان عراق آمده است که روند ثبت نام بر اساس قانون تصویب شده ریاست اقلیم می باشد و تمامی داوطلبین واجد شرایط می توانند برای تصدی این منصب ثبت نام کنند.

داوطلبین تصدی ریاست اقلیم کردستان تا 25 اردیبهشت / 15 می، برای ثبت نام خود فرصت دارند.

داشتن 40 سال تمام، عدم سوء پیشینه و عدم ارتباط با حزب منحله بعث و دست نداشتن در جرائم رژیم بعث صدامی علیه کردهای عراق و برخورداری از کلیه حقوق شهروندی اقلیم کردستان و عراق از جمله‌ شروط نامزد شدن برای تصدی ریاست اقلیم کردستان است.

بر اساس قانون ریاست اقلیم کردستان مصوب 18 اردیبهشت 1398، رئیس جدید اقلیم کردستان از میان نامزدهای واجد شرایط ثبت نام شده و با اکثریت رأی نمایندگان پارلمان یعنی 56 رأی از مجموع 111 رأی، انتخاب خواهد شد.

فراکسیون های یکیتی و گوران در پارلمان کردستان در تصویب اصلاح قانون ریاست اقلیم در پارلمان به‌ طور کامل با پارتی همراه‌ بودند و به‌ همه‌ بندهای این قانون رای مثبت دادند.

منصب ریاست اقلیم کردستان از بدو تأسیس آن در سال 2005 در اختیار حزب دمکرات و مسعود بارزانی رهبر این حزب بود.

مسعود بارزانی پس از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان در 25 سپتامبر 2017 و رویدادهای 16 اکتبر همان سال، در پیامی رسمی، کناره‌ گیری از منصب ریاست اقلیم کردستان را اعلام کرد.

فرماندهی کل نیروهای مسلح و ریاست شورای امنیت اقلیم کردستان، سیاست ‌گذاری برای تعیین نوع روابط اقلیم کردستان در روابط خارجی، استخدام قضات و مسئولین قضایی و استخدام و ارتقای درجه نظامی ‌ها و نیروهای امنیتی و برکناری و بازنشسته کردن آن‌ ها، کلیاتی از اختیارات تعیین‌ شده برای رئیس اقلیم کردستان در قانون ریاست مصوب سال 2019 در پارلمان می باشد.

 

 

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#پارتی
#نچیروان بارزانی
#رئیس اقلیم
#امید خوشناو