سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  17:24   

عراق، حمله به چند نفتکش در آب‌های امارات را محکوم کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت خارجه عراق ضمن محکومیت شدید هدف قرار گرفتن چندین نفتکش در آب های منطقه ای امارات، بر همبستگی خود با این کشور در مقابله با چالش ها تاکید کرد.

به گزارش کردپرش به نقل از السومریه نیوز، وزارت امور خارجه عراق امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور "عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی در آب های منطقه ای امارات" را به شدت محکوم می کند.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود همچنین با امارات در رویارویی با چالش های پیش رو و مقابله با هرگونه تلاش برای بر هم زدن امنیت و ثبات این کشور و ایمنی شهروندان آن ابراز همبستگی کرد.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عراق بر این باور است که هدف قرار دادن نفتکش های مذکور، امنیت کل منطقه خلیج فارس را تهدید می کند چرا که بر هم زدن امنیت منطقه بر همه کشورهای آن تاثیر می گذارد، به همین دلیل نیز بر اهمیت تلاش مشترک با هدف مقابله با هر گونه تهدید و اتخاذ اقدامات لازم برای حفظ امنیت و ثبات در این منطقه دارای اهمیت بین المللی، تاکید می کند.

وزارت خارجه عراق در پایان نیز از کشورهای منطقه و جامعه بین المللی درخواست کرد که برای مشارکت کارآمد در تامین امنیت نفتکش ها و دریانوردی در منطقه خلیج فارس با توجه به تاثیر آنها بر منافع کشورهای منطقه و حرکت تجارت بین المللی، سیاست آرامش و همکاری مشترک را در پیش بگیرند.

یادآور می شود که شبکه خبری المیادین به نقل از برخی منابع در کشورهای حاشیه خلیج فارس گزارش داده بود که صبح یک شنبه گذشته چندین انفجار شدید و پی در پی با ماهیت نامشخص در داخل بندر فجیره در شرق امارات روی داده و در نتیجه آن نیز 7 تا 10 نفتکش لنگر انداخته در این بندر، دچار آتش سوزی شدند.

در واکنش به این مسئله نیز خبرگزاری رسمی امارات بعد از ظهر همان روز بیانیه دولت محلی فجیره را منتشر کرد که در آن ضمن تکذیب گزارش های خبری حاکی از وقوع انفجارهای شدید در بندر این امارت، تاکید کرده بود که فعالیت در بندر به طور معمول در جریان است.

با این حال وزارت امور خارجه امارات ساعاتی بعد با صدور بیانیه ای اعلام کرد که چهار کشتی باری غیر نظامی متعلق به کشورهای مختلف، در نزدیکی آب های منطقه ای این کشور در دریای عمان و به سمت سواحل شرقی آن در نزدیکی امارت فجیره هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند اما این حادثه هیچ گونه خسارت جانی یا نشت سوخت و مواد زیان بار را در پی نداشته است.

وزارت خارجه امارات در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که فعالیت در بندر فجیره به روال عادی و بدون هیچ گونه توقفی در جریان است، خاطر نشان ساخته بود که شایعات حاکی از وقوع حادثه مذکور در داخل این بندر عاری از صحت و بی پایه و اساس است.