سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  17:40   

در جلسه شورای اداری مهاباد مطرح شد؛

تسهیلات مقام سازی مسکن روستایی افزایش یافت/ 5 هزار واحد روستایی مهاباد به بهره برداری رسیدند

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی گفت: میزان تسهیلات مقام سازی مسکن های روستایی به 350 تا 400 میلیون ریال رسیده است و طی روزهای آینده بخشنامه آن به طور رسمی ابلاغ شده و اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، محمود بدلی در جلسه شورای اداری شهرستان مهاباد با اشاره به قرارگیری ایران در کمربند زلزله خیز دنیا، اظهار کرد: ضرورت مقاوم سازی مسکن حائز اهمیت است، اما اکثر مسکن های روستایی کم دوام و آسیب پذیر هستند از این رو بر اساس تصمیم دولت سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی با استفاده از تسهیلات بانکی و با نظارت عالی بنیاد مسکن در سطح کشور، مقاوم سازی می شوند.

 وی ادامه داد: سهم مقاوم سازی مسکن روستایی استان آذربایجان غربی سالانه ۱۲ هزار واحد است که از این میزان سهم شهرستان مهاباد یک هزار واحد است و امکان افزایش تا ۲ هزار واحد نیز وجود دارد.

بدلی گفت: در سطح استان ۲هزار ۹۰۰ روستا وجود دارد که شامل ۲۵۸ هزار واحد مسکن روستایی است، در شهرستان مهاباد نیز ۱۵ هزار مسکن روستایی در ۱۹۰ روستای تابعه مهاباد وجود دارد.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۳ هزار مسکن روستایی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان مهاباد جهت مقاوم سازی به بنیاد مساکن مراجعه کرده‌اند. با بررسی های انجام شده حدود 7 هزار واحد به بانک های عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی و تاکنون ۵ هزار و ۲۰۰ واحد به بهره‌برداری رسیده اند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: پیش بینی شده تا افق ۱۴۰۵ حدود ۷۰ درصد مسکن‌های روستایی کشور و مقاوم سازی می شوند البته سعی خواهیم کرد این بازه زمانی را کوتاه تر کنیم.

وی اظهار داشت: سقف تسهیلات سال گذشته، ۲۵ میلیون تومان با نرخ بهره ۵ درصدی و مدت بازپرداخت ۱۵ ساله بود، امسال نیز به 350 تا 400 میلیون ریال رسیده است. البته بخشنامه این افزایش هنوز به استان ابلاغ نشده است ولی طی روزهای آینده به طور رسمی ابلاغ شده و اجرایی می شود.

بدلی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با سازمان بهزیستی در سطح کشور گفت: خانواده هایی روستایی که دارای دو معلول و یا بیشتر هستند می توانند با مراجعه به بنیاد مسکن از تسهیلات بلاعوض این بنیاد و سازمان بهزیستی استفاده کنند.

وی ادامه داد: این خانوارها در صورتی که زمین داشته باشند می‌توانند با استفاده از تسهیلات مذکور به نوسازی و مقاوم سازی مسکن خود اقدام کنند و یا در گیر این صورت می‌توان از ظرفیت خیرین برای تهیه زمین در داخل روستا زمین با کاربری مسکونی جهت تهیه مسکن این عزیزان استفاده کرد.

فضای رسانه ای شهرستان‌ مهاباد مطلوب نیست/ مدیران اداری با رسانه ها کم مهری می کنند

در ادامه مدیر خبرگزاری ایرنا در این جلسه با اشاره به بی مهری برخی از مسئولین اداری شهرستان نسبت به خبرنگاران گفت: مطالبه‌گری حق مردم است و خبرنگاران حلقه اتصال بین مردم و مسئولین هستند، اما از مدیران انتظار می رود با خبرنگاران که شبانه روزی در تلاش اند و از کمترین امکانات برخوردارند تعامل بیشتری داشته باشند و خصوصیت نقد پذیری را در خود افزایش دهند.

 منوچهر صمدی افزود: متاسفانه فضای رسانه ای شهرستان‌ مهاباد چندان مطلوب نیست و بهتر است که مدیران از این ظرفیت خبرنگاران به نحو احسن جهت تعامل، پیشرفت و وحدت جامعه استفاده کنند.

در پایان این جلسه فرماندار ویژه شهرستان مهاباد گفت: مدیران اداری باید در برخورد با رسانه ها کرامت آنها را حفظ کنند و حق کلنجار رفتن با رسانه‌ها را ندارند. اصحاب رسانه نیز نباید با انتشار برخی از اخبار به تشویش اوضاع جامعه اقدام کنند، رسانه علاوه بر رسالت خود در خبررسانی باید از نشر خبر هایی که اذهان عمومی را تشویق می کند خودداری کند و مصالح جامعه را در این زمینه در نظر بگیرند.

وی با اشاره به اینکه هدف سانسور رسانه ها نیست، گفت: رسانه ها چشم و گوش مردم هستند و می توانند در هماهنگی با مسئولین به نشر دقیق اخبار بپردازند تا مشکلی به وجود نیاید.

دادستان مهاباد انقلابی عمل کرد/ با مسئولان متخلف قانونا برخورد می شود

ایرج شجاعی در ادامه با اشاره به اقدام انقلابی دادستان مهاباد در رفع تصرف زمین های بالادست سد مهاباد عنوان کرد: سد و حاشیه سد مهاباد منابع ملی هستند و با متجاوزان به عرصه های ملی قانونی برخورد خواهد شد و هیچ ملاحظه ای نخواهیم کرد.

شجاعی با بیان اینکه در مهاباد تا کنون پنج مورد متصرف به صورت داوطلبانه جهت رفع تصرف اعلام رضایت کرده اند، افزود: زمانی که پرونده های متصرفان در دادگاه به نتیجه برسد بر علیه آنها اقدام خواهد شد، پس پیشنهاد می شود متصرفان به صورت داوطلبانه نسبت به رفع تصرف توسط دادستان اعلام رضایت کنند، در غیر این صورت قانون با آنها برخورد خواهد کرد.

 فرماندار مهاباد تاکید کرد: داستانی می تواند در برابر مسئولان متخلف و اداراتی که از قانون چشم‌پوشی می‌کنند، قانونا برخورد کند. نباید اقدامات متصرفان به تخریب ویلاها و درخت های چند ساله در حاشیه سد بیانجامد. ادارات مسئول راه و شهرسازی، منابع طبیعی، امور آب باید حساس تر عمل کنند.

متخلفان ساخت و ساز شهری کانال هایی برای دور زدن قوانین دارند/ شهرداری حساس تر عمل کند

وی ادامه داد: این مورد مخصوصا شامل شهرداری هم می شود،  نیروهای پلیس ساختمان باید قبل از اقدام به ساخت و سازهای غیرقانونی اقدامات لازم را انجام دهند زیرا همه در برابر قانون مسئول اند.

فرماندار مهاباد با بیان اینکه نباید با جریمه کردن عمل خلاف را لاپوشانی ‌کنیم، گفت: شهرداری باید از ساخت و سازهای غیر قانونی پیش از اینکه کار به کمیسیون ماده 100 برسد، جلوگیری کند. متاسفانه کسانی که در صدد انجام این دسته از اقدامات غیر قانونی در ساخت و ساز هستند، کانال های لازم را هم برای دور زدن قوانین دارند در واقع قبل از این که نطفه خلاف بسته شود باید برابر آنها ایستاد در غیر این صورت آینده مطلوبی در انتظار شهر مهاباد از لحاظ ساختمان سازی و معماری نخواهد بود.

وی با اشاره به آغاز روزشمار انتخابات اسفند ۹۸ بیان کرد: کسانی که قصد شرکت در انتخابات را دارند باید بدانند که عملکرد آنها را رصد می شود و پیش از زمان موعود اجازه تبلیغات را به کسی نخواهیم داد و امیدواریم انتخاباتی آزاد، سالم  و دشمن شکنانه در کشور برگزار شود.

شجاعی تصریح کرد: با استعفای شهردار مهاباد، شورای شهر باید شهردار جدیدی را انتخاب کنند و امیدواریم که در این مسیر موفق عمل نمایند. البته شهرداری شهرستان مهاباد تنها شهر استان آذربایجان غربی بود که بودجه سال ۹۷ آن محقق شده بود در حالی که در سایر شهرهای استان در این امر موفق نبوده اند.