سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  21:27   

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق:

تهران و واشنگتن خواهان جنگ نیستند و بغداد برای کاهش تنش تلاش می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق تاکید کرد که از طریق گفت و گو با مقامات ایران و آمریکا به این نتیجه رسیده که با وجود تنش کنونی میان دو طرف، آنها به دنبال جنگ با یکدیگر نیستند.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری عراق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق عصر امروز (سه شنبه) در یک کنفرانس خبری پس از برگزاری جلسه هفتگی هیئت دولت، اعلام کرد که کشورش به صورت منظم با ایران و آمریکا در ارتباط است و برای کاهش تنش میان آنها تلاش می کند.

عبدالمهدی ضمن تاکید بر این که اختلاف و کشمکش میان ایران و آمریکا به عنوان دو کشور هم پیمان عراق اما دشمن یکدیگر، پرونده پیچیده ای به شمار می آید، خاطر نشان ساخت که بغداد به شدت در تلاش است تا برای بحران میان تهران و واشنگتن راه حل پیدا کند.

نخست وزیر عراق با اشاره به این که پیش از سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به کشورش، سه بار با وی گفت و گوی تلفنی داشته و در جریان آنها نیز دو طرف مسائل منطقه و نقش آفرینی بغداد در جلوگیری از بروز خطر را مورد بحث و بررسی قرار دادند، تاکید کرد که از طریق گفت و گو با تهران و واشنگتن نشانه هایی دریافته که بر اساس آنها، دو طرف با وجود تشدید کنونی در اظهارات خود، به دنبال جنگ با یکدیگر نیستند و بحران میان آنها نیز بدون مشکل خاصی به پایان خواهد رسید.

عبدالمهدی با این حال خاطر نشان ساخت که دولت عراق برای شرایط اضطراری ناشی از درگیری احتمالی میان ایران و آمریکا، طرح هایی را در نظر گرفته است.

نخست وزیر عراق در رابطه با سفر رسمی خود به ترکیه که قرار است فردا (چهارشنبه) انجام شود نیز اعلام کرد که در جریان آن، مسائل دارای اهتمام مشترک و وضعیت امنیتی منطقه را مورد بحث و بررسی قرار می دهد با این حال مسئله آب دارای اهمیت ویژه ای خواهد بود جایی که هر دو کشور برای حل و فصل این مشکل جدی هستند.

عبدالمهدی در بخش دیگری از سخنان خود نیز ضمن اشاره به رایزنی در رابطه با کاهش شمار افراد بازداشت شده در زندان به استثنای عناصر تروریستی، تاکید کرد که دولت کنونی عراق بر اساس جدول زمان بندی برنامه های خود پیش می رود و کارهای انجام شده و انجام نشده را نیز با مردم در میان خواهد گذاشت.

نخست وزیر عراق همچنین از ادامه تلاش های دولت برای تامین برق مورد نیاز کشور به ویژه استان جنوبی بصره خبر داده و اعلام کرد که طی هفته های آینده نیروگاه های برق جدیدی راه اندازی خواهند شد.