سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  05:55   

برای مقابله با تهدیدهای احتمالی قریب‌الوقوع؛

آمریکا نیروهای خود در عراق را به حالت آماده‌باش کامل درآورد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا تاکید کرد که نیروهای این کشور در عراق برای مقابله با تهدیدهای احتمالی قریب الوقوع علیه آنها به حالت آماده باش کامل درآمدند.

به گزارش کردپرس به نقل از رادیو سوا، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنت‌کام) بامداد امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وضعیت آماده باش نیروهای این کشور در عراق به دلیل آن چه تهدیدهای قریب الوقوع احتمالی علیه آنها از سوی ایران خوانده شده، به بالاترین سطح ارتقا یافته است.

سنت‌کام که فرماندهی کل نیروهای آمریکا در مناطق خاور میانه و آسیای مرکزی را بر عهده دارد، در بیانیه خود در این باره مدعی شده که اطلاعات امنیتی قابل اعتماد و در دسترس سرویس های اطلاعاتی این کشور حاکی از وجود تهدیدهایی از سوی ایران است.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا همچنین ادعا کرد که اطلاعات دال بر حملات قریب الوقوع علیه نیروهای این کشور در عراق در نتیجه تهدیدهای ایران باعث شدند تا با هماهنگی ائتلاف بین المللی ضد داعش، وضعیت آماده باش تمامی نیروهای مستقر در خاک عراق و سوریه را به بالاترین سطح ارتقا دهد و بالاترین تدابیر احتیاطی و آمادگی را نیز اتخاذ کند.

در همین راستا نیز بیل اوربان، سخنگوی سنت‌کام ضمن تاکید بر این که نیروهای شرکت کننده در عملیات ائتلاف بین المللی ضد داعش تحت عنوان "عزم راسخ" در حالت آماده باش کامل به سر می برند، خاطر نشان ساخت که همچنان تهدیدهای احتمالا قریب الوقوع علیه نیروهای آمریکایی در عراق را از نزدیک زیر نظر می گیرند.

این در حالی است که اظهارات اخیر ژنرال کریس گیکا، معاون فرمانده ائتلاف بین المللی در امور برنامه ریزی راهبردی و اطلاعاتی باعث ناراحتی پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شده و به همین دلیل نیز به ستاد فرماندهی مرکزی ارتش کشورش دستور داد تا با صدور بیانیه ای، اظهارات وی را رد و اصلاح کند.

یادآور می شود که این ژنرال بریتانیایی روز گذشته در یک کنفرانس خبری در ساختمان وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده بود که هیچ گونه اطلاعاتی دال بر وجود تهدیدهایی از سوی ایران و گروه های شبه نظامی مورد حمایت آن علیه نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش در خاک عراق و سوریه در اختیار ندارد.