سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  09:15   

نیاز اردوغان به کردها برای پیروزی در انتخابات

سرویس جهان- اردوغان در بیش از چهار سال گذشته اقدامات بی رحمانه ای از جمله عملیات های نظامی علیه جنگجویان پ.ک.ک در جنوب شرق، بازداشت دهها فعال کرد، همپیمانی با ناسونالیست های افراطی ترکیه در کنار غصب زمین کردها در شهر کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه انجام داده است. آقای اردوغان فقط یک ماه فرصت دارد که این میراث خود را جا بگذارد و حتی ممکن است خیلی دیر شده باشد.

 

عبدالله اوجالان، دشمن ظاهری شماره یک ترکیه و رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه به مدت 8 سال اجازه نیافت تا با وکلای خود دیدار کند. صدها تن از دیگر زندانیان کرد از اواخر سال 2018 دست به اعتصاب غذا زده اند تا به انزوای عبدالله اوجالان پایان دهند. حداقل 8 تن از آنها دست به خودکشی زدند ( یا در اثر اعتصاب غذا فوت کردند). اما وقتی در روز دوم ماه می دو تن از وکلای عبدالله اوجالان  با وی در جزیره ای در دریای مرمره ملاقات کردند این بی خبری از وی پایان یافت. نزدیک به دو دهه است که عبدالله اوجالان در جزیره ای در دریایی مرمره زندانی شده است.

خیلی زود این خبر با یک نمایش سیاسی تحت الشعاع قرار گرفت. شورای عالی انتخابات ترکیه فقط 4 روز از خبر دیدار وکلا با عبداله اوجالان گذشته بود که نتیجه انتخابات شهرداری های استانبول را که اپوزیسیون پیروزی کم نظیری را در برابر حزب حاکم به دست آورده بود ملغی کرد و حکم برگزاری دوباره انتخابات را در این شهر صادر کرد.

برخی تحلیلگران معتقدند که این دو تصمیم یعنی اجازه به وکلا برای دیدار با اوجالان و نیز لغو نتیجه انتخابات شهرداری استانبول نمی تواند بدون دخالت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه اتفاق افتاده باشد. بسیاری از تحلیلگران میان این دو تصمیم ارتباطی می بینند.

این کردها بودند که بیش از هر گروهی  به اکرم امام اوغلو، نامیز اپوزیسیون برای شهرداری استانبول کمک کردند در انتخابات اواخر مارس در رقابتی نزدیک پیروز انتخابات شود.

میلیون ها شهروند کرد ترکیه که بر اثر دهها سال جنگ میان پ.ک.ک و ارتش ترکیه و نیز فقر از مناطق محل سکونت خود در جنوب شرق ترکیه آواره شده اند در بخش غربی شهر استانبول سکونت گزیده اند. بیش از دو میلیون شهروند کرد در شهر 15 میلیونی استانبول زندگی می کنند که این میزان بیش از جمعیت کردها در هر شهر از شهرهای کردنشین ترکیه در جنوب شرق این کشور است. بیشتر کردهای ساکن استانبول از حزب دموکراتیک خلقها حمایت می کنند که ائتلافی از لیبرالها و ناسیونالیست های کرد است و در این انتخابات نامزدی برای رقابت در انتخابات شهرداری استانبول معرفی نکرد بلکه از امام اوغلو اعلام حمایت کرد. بر اساس نتیجه تحقیق موسسه TEPAV بیش از 80 درصد کردهای استانبول در روز انتخابات از امام اوغلو حمایت کردند و به نظر می رسد که بقیه از شرکت در آن خودداری کرده اند.

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه برای بردن انتخابات مجدد در شهر استانبول باید بتواند حداقل بخشی از کردهایی را که در این شهر از شرکت در انتخابات خودداری کرده اند جلب کند و همچنین کردهای محافظه کار را نیز همراه خود کند تا بتواند رای کافی برای بینالی یلدریم، نخست وزیرسابق ترکیه و نامزد خود به عنوان شهردار جدید استانبول جمع آوری کند. اسلی آیدینتاش باش، پژوهشگر در شورای اروپایی روابط خارجی می گوید:« شکست اردوغان در انتخابات شهرداری ها کاملا به نارضایتی کردها ارتباط دارد. شاید لازم است برای این که اردوغان قدرت را حفظ کند به کردها اتکا کند.»

خانم آیدین تاشباش می گوید ممکن است اجازه دادن به وکلا برای دیدار با اوجالان بخشی از این تصمیم باشد. این خبر در میانه شایعاتی منتشر شد که حاکی از این بود ترکها با اعضای نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG که شاخه نزدیک پ.ک.ک محسوب می شوند، در مورد ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه دیدار و گفتگو کرده اند. دولت اردوغان مرتبا تهدید کرده است که مناطق تحت کنترل YPG را در سوریه تصرف خواهد کرد. آقای اوجالان در بیانیه ای که به وکلای خود داده است از ترکیه و شبه نظامیان کرد خواسته است از خشونت پرهیز کنند و موضوع مناطق شمال سوریه را در چهارچوب سوریه متحد و یکپارچه حل کنند.

آقای اردوغان برای جذب رای کردها در آستانه برگزاری دوباره انتخابات شهرداریها در استانبول که قرار است در روز 23 ژوئن برگزار شود، باید اقداماتی فراتر از اجازه دادن به دیدار وکلا با رهبر زندانی پ.ک.ک در جهت جذب رای کردها انجام دهد. مرد قدرتمند ترکیه در جریان دهه اول حکومت خود در ترکیه اعطای حقوق فرهنگی به کردها را قائل شد و مذاکره برای آشتی را با جدایی طلبان پ.ک.ک به راه انداخت. اما در بیش از چهار سال گذشته اقدامات بی رحمانه ای از جمله عملیات های نظامی علیه جنگجویان پ.ک.کدر جنوب شرق، بازداشت دهها فعال کرد، همپیمانی با ناسونالیست های افراطی ترکیه در کنار غصب زمین کردها در شهر کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه انجام داده است. آقای اردوغان فقط یک ماه فرصت دارد که این میراث خود را جا بگذارد و حتی ممکن است خیلی دیر شده باشد.

منبع: نشریه اکونومیست

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک
#کردها
#انتخابات
#رجب طیب اردوغان