سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  12:09   

رقابت روسیه و آمریکا بر سر کنترل نفت عراق

سرویس جهان- نشریه اویل پرایس نوشت: روسیه که هم اکنون جای پای خود را در منطقه اقلیم کردستان محکم کرده است به دنبال رقابت با آمریکا بر سر کنترل میادین نفتی جنوب عراق است.

 

به گزارش کردپرس، هر چند دولت روسیه رقابت با آمریکا را برای کنترل منابع نفتی اقلیم کردستان عراق دیر آغاز کرد اما به دنبال معامله هایی که با اقلیم کردستان عراق در سال 2017 و در بحرانی ترین وضعیت مالی اربیل انجام داد اکنون کنترل خط لوله صادرات نفت اقلیم کردستان به ترکیه را در دست دارد.

شرکت روسی روسنفت روسی که ایگور سچین مدیرعامل آن از افراد بسیار نزدیک به ولادیمیر پوتین محسوب می شود در سال 2017 به دنبال توافقاتی که با اقلیم کردستان عراق انجام داد نزدیک به 4 میلیارد دلار به عنوان بهای پیش فروش نفت اقلیم کردستان و نیز سرمایه گذاری در برخی میاندین نفتی در اقلیم کردستان عراق در اختیار دولت منطقه ای شمال عراق قرار داد.

حضور روسیه در صنعت نفت اقلیم کردستان تا قبل از قراردادهای 2017 محدود به فعالیت شرکت روسی گازپروم در دو منطقه از مناطق نفت خیز اقلیم کردستان بود. این در حالی است که تا پیش از آن شرکت های بزرگ نفتی آمریکا مانند اکسون موبیل و شورون قراردادهای طولانی مدت با اقلیم کردستان بسته بودند اما اکنون رفته رفته حضور این دو غول نفتی آمریکا در اقلیم کردستان رنگ باخته است.

نشریه اویل پرایس در گزارشی تلاش روسیه برای کنترل صنعت نفت اقلیم کردستان و عراق را در راستای رقابت با آمریکا به دنبال بروز نارضایتی برخی جریان ها در عراق نسبت به حضور نیروهای آمریکا در عراق عنوان کرده است.

این نشریه درباره حضور شرکت روسنفت در اقلیم کردستان نوشت: این شرکت که وابسته به دولت روسیه محسوب می شود همین الان هم با بستن قراردادهایی با اقلیم کردستان در سال 2017 کنترل حوزه نفت شمال عراق را در کنترل خود قرار داده است. کاخ کرملین فشارهای سیاسی زیادی به شرکت های روسی وارد کرده است تا حضور خود را در عراق حفظ کنند و از آنها خواسته است بعد از کنترل نسبی بر حوزه نفت و گاز اقلیم کردستان عراق، با شرکت های آمریکایی مانند اکسون موبیل که به دنبال توسعه میادین نفتی جنوب عراق است رقابت کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#روسنفت
#روسیه
#نفت
#آمریکا