سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  13:28   

نماینده دهگلان در کجای بازی واگذاری غیر شفاف تعاونی وحدت صادق آباد ایستاده است؟

سرویس کردستان- موضوع واگذاری املاک متعلق به شرکت تعاونی تولید وحدت صادق آباد شهرستان دهگلان به بخش خصوصی و ارایه وام های کلان برای احداث گلخانه در آن در حالی که قرار بود این شرکت از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری برای استفاده بیش از 3 هزار نفر سهام دار آن تجهیز شود هنوز پر ابهام باقی مانده است.

خبرگزاری کُرد پرس بر اساس اسنادی که در اختیار داشت در چندین گزارش این مسئله را واکاوی کرد و خواستار شفاف سازی در این باره شد، اعضای این تعاونی هم بارها هم با این خبرگزاری صحبت کردند و هم دادخواهی به مراجع برده اند، اما ظاهرا کسی کاری از پیش نبرده و اقدامات برای تملک کامل این املاک دارایی از سوی سازمان جهاد کشاورزی در جریان است. در این میان اما سئوال اساسی این است که نماینده مردم قروه و دهگلان در کجای این بازی ایستاده است؟ اعضای این تعاونی و مردم روستاهای 9 گانه در دهگلان که سهام داران و صاحبان اصلی این تعاونی هستند، به خبرگزاری کرد پرس اطلاع داده اند که این موضوع و مشکلات واگذاری آن را بارها به نماینده شان در مجلس اطلاع داده اند. نکته جالب توجه این است که این نماینده آنها عضو کمیسیون کشاورزی مجلس است و در سال های اخیر هم داعیه هایی در خصوص مبارزه با عدم شفافیت ها در استان داشته است، اما در این مورد خاص که ارتباط مستقیم با حوزه نمایندگی اش دارد سکوت کرده است. قضیه هم بسیار روشن است.

اهالی و زارعین روستاهای (باشماق، علی آباد مشیر، گرگانه، شاهجوب، کبود خانی علیا، کبود خانی سفلی، صادق آباد و قادر مرز) از توابع دهگلان دارای زمینی حصارکشی شده به مساحت 22.7 هکتار که جزء نسق زارعی کشاورزان روستاهای فوق الذکر می باشد، که از سال 1353 تحت عنوان شرکت تعاونی کوشش تاسیس شده  که با دارا بودن یک حلقه چاه عمیق، تاسیسات کامل برقی و ساخت سری کامل ساختمان های اداری، درمانگاه، مهدکودک، قالی بافی، سوله های انباری، مرغداری، گاو داری و... که بالغ بر 20 واحد می باشد از محل درآمد شرکت تعاونی احداث و ایجاد شده است که بعد از انقلاب اسلامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت که بعد از اتمام حضور سپاه پاسداران و تخلیه واحدهای مذکور با پیگیری زارعین و اهالی روستاهای مذکور از سال 1371 تا 1375 شرکت تعاونی تولید کوشش با همان اساسنامه به نام شرکت تعاونی تولید وحدت صادق آباد تغییر کرد و در همان محل قدیمی ادامه فعالیت نموده که هم اکنون نیز 540 عضو فعال بوده و جمعیتی بالغ بر 3500 خانوار از 8 روستای فوق الذکر از خدمات این تعاونی بهره مند می شوند. لذا در سنوات بعدی در زمان سفر پر خیر و پرکت مقام معظم رهبری در سال 1388 به استان کردستان با توجه به بررسی های انجام شده و وجود پتانسیل کامل زیربنایی و نیروی فعال بومی در منطقه، اعتبار لازم (مبلغی به میزان 2.3 میلیارد تومان) به منظور احداث گلخانه در زمین مذکور تحت نظارت جهاد کشاورزی و تحویل آن به اعضای شرکت تعاونی که متقاضی امر بوده و دارای تحصیلات دانشگاهی و قشر کم درآمد می باشند توسط نهاد محترم مقام معظم رهبری در نظر گرفته شد که بعد از آن شاهد اجرای شبکه گازرسانی و محوطه سازی زمین مذکور و فعالیت جدی مسئولین در همان چند ماه ابتدایی بعد از حضور مقام معظم رهبری بودیم. لازم به عرض می باشد متاسفانه بعد از گذر زمان و به تاخیر انداختن شروع طرح از سال 1392 تا زمان حال که اعضای شرکت تعاونی منتظر شروع اجرای طرح بودند، اداره جهاد کشاورزی و شرکت شهرکهای کشاورزی که زیر نظر جهاد کشاورزی استان می باشد با عناوین و وعده ها و هزینه های هنگفت پشت سر هم و گرفتن زمان از شرکت تعاونی در کمال ناباوری با قیمت بسیار ناچیزی اقدام به فروش عرصه و اعیان تعاونی مذکور نموده و از تحویل آن به مردم و افرادی که چندین سال است سرمایه خود را در این راه قرار داده اند ممانعت نموده است. حال صاحبان این تعاونی خواستار روشن شدن ابعاد این موضوع هستند.

تجربه ثابت کرده است که این موضوعات پشت پرده  و سهامداران این مجموعه ها در آینده برای افکار عمومی روشن می شود، اما موکلان آقای نماینده اکنون منتظرند مواضع او و احیانا اقدامات انجام شده از سوی برای احقاق حقوق آنان را بشوند.