سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  17:28   

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی:

محکومیت اداره هواشناسی پیرانشهر در یک پرونده حقوقی/ ترسالی آغاز نشده است

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی از محکومیت اداره هواشناسی پیرانشهر در یک پرونده‌ حقوقی، به 120 میلیارد ریال جریمه خبر داد.

به گزارش کردپرس، محمد عبدلی امروز در نشستی با اصحاب رسانه در خصوص مشکلات این اداره کل در ارتباط با پرونده‌های حقوقی اظهار داشت: در پی ادعای مالکیت زمین، اداره هواشناسی پیرانشهر به پرداخت ۱۲۰ میلیارد ریال جریمه محکوم شد، فعلا دستور توقف این حکم از دفتر قوه قضاییه صادر شده است. البته  مشکل در سایر شهرستان‌های چالدران، شاهین‌دژ و سردشت نیز وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه استان از لحاظ ادوات هواشناسی با کمبود امکانات رو به رو است، گفت: تهیه رادار هواشناسی اولویت اصلی این سازمان است که در سفر معاون اول رئیس‌جمهور پنج میلیارد ریال برای مطالعات جانمایی رادار تصویب شده است.

وی در خصوص ایستگاه های فعال هواشناسی در استان بیان کرد: در حال حاضر 144 ایستگاه در استان وجود دارد و تاسیس 4 ایستگاه هواشناسی خودکار در چایپاره، سردشت، خوی و اشنویه  و طراحی مانیتورینگ سیار برای اولین بار در کشور از اقدامات مهم این سازمان در سال گذشته بود.

عبدلی با بیان اینکه بارش های اخیر دلیل بر ترسالی نیست، اظهار داشت: درسال زراعی ۹۶-۹۷ آذربایجان غربی از نظر میزان بارش رتبه اول کشوری رابه خود اختصاص داد و از آغاز سال زراعی۹۷-۹۸ رتبه استان تاکنون در میزان بارش ها هفتم کشوری است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی افزود: سردشت با ۱۱۵۰.۱ میلی متر، بیشترین بارش و شوط با ۲۲۷.۲ میلی متر، کمترین بارش در آذربایجان‌غربی را در سال زراعی جاری به خود اختصاص داده اند.

عبدلی حیات دوباره دریاچه ارومیه را توفیق الهی خواند و گفت: بهبود دریاچه ارومیه در پی بارش‌های مناسب صورت گرفت چرا که اقدامات انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه به این سرعت اثر گذار نخواهد بود اما شاهد بودیم که با بارش‌های اخیر وضعیت تغییر کرد و این نشان از تأثیرگذاری آب و هوا است.

وی در خصوص خسارت سرمازدگی در استان اظهار کرد: با پیش بینی‌های به عمل آمده امسال ۷۵ درصد از سرمازدگی باغات جلوگیری به عمل آمده است در واقع با تمهیدات جهاد کشاورزی و کشاورزان این خسارت‌ها به سه هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرد.