سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  18:47   

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

نمایش کتیبه تاریخی 3500 ساله در کرمانشاه

سرویس کرمانشاه- یکی از اشیاء گرانبهای کشف شده در سرپل ذهاب که در جهان بی نظیر است، به مناسبت هفته میراث فرهنگی در کرمانشاه به نمایش در می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس با اعلام این خبرگفت: این کتیبه با 3500 سال قدمت متعلق به دوران آشوریان است و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد.

قادری افزود: این شیء تاریخی ارزشمند هم اکنون در موزه تهران قرار دارد و ما از موزه ملی تقاضا کرده ایم که به مدت یک هفته در استان به نمایش درآید.

وی یادآورشد: تنها  یک مورد از این کتیبه در دنیا وجود دارد و باید  باید گفت واقعاً بی نظیر است.

امید قادری بیان کرد: امیدواریم از این پس بتوانیم آثار و کشفیات استان را از موزه ملی به استان انتقال داده و در معرض دید عموم قرار دهیم تا مردم در جریان پیشینه تاریخی این استان قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر ملی در استان قرار دارد، به برنامه های هفته میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاهی در محل استانداری، دیدار با ائمه جمعه، بازدید های مردمی و مقامات از موزه ها و آثار تاریخی، اجرای برنامه هایی مختص به سازمان‌های مردم نهاد و... از برنامه های هفته میراث فرهنگی در استان است.

قادری تاکید کرد: باید خاطر نشان کنم حفظ و حراست میراث فرهنگی و آثار تاریخی در اولویت اهداف ما قرار دارند چون معتقدیم این آثار متعلق به تاریخ گذشتگان ما و امانتی برای آیندگان هستند.

وی یکی از تهدیدهای جدی در حوزه‌ی میراث فرهنگی استان را حفاری های غیر مجاز دانست و اظهار کرد: در این خصوص هشدار می دهم به زودی با اقداماتی که توسط دستگاه‌های مختلف شکل گرفته برخورد قاطعی با افراد سودجو صورت خواهد گرفت .

قادری از دستگیری یک باند بزرگ حفاری در قصرشیرین با کمک دستگاه‌های امنیتی انتظامی و قضایی خبر داد و گفت: این گروه یک تپه تاریخی را در اطراف قصرشیرین کاوش کرده بودند که خوشبختانه با اقدام به موقع به هدف خود نرسیدند و  در هفته گذشته دستگیر شدند.

وی افزود: آثار کشف شده در هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته خواهد شد.