سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  19:52   

رایزنی سفیر انگلیس در عراق با رهبران حزب دمکرات در مورد گفتگو با بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سفیر انگلیس در عراق طی دیدارهای جداگانه با رهبران حزب دمکرات (پارتی) به گفتگو در مورد روابط اربیل و بغداد و وضعیت کرکوک و شنگال و آوارگان ساکن در اقلیم کردستان و تشکیل دولت جدید اقلیم، پرداخت.

به گزارش کردپرس، امروز چهارشنبه 25 اردیبهشت/15 می، جان ویلکس سفیر انگلیس در عراق، دیدارهای جداگانه ای را با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات (پارتی) نچیروان بارزانی معاون وی (نخست وزیر فعلی اقلیم کردستان) و مسرور بارزانی عضو دفتر سیاسی پارتی و نامزد تصدی نخست وزیری اقلیم و با حضور مارتین وار کنسول این کشور در اربیل، انجام داد.

سایت رسمی حزب دمکرات در این مورد گزارش داد که ویلکس در دیدار با مسعود بارزانی به بررسی وضعی آوارگان استان نینوا در اقلیم و به ویژه شنگال پرداخته و بر ضرورت ایجاد امنیت و خدمات رسانی برای بازگشت آوارگان به محل سکونت خود تأکید کرد.

همچنین طرفین ضمن اشاره به ادامه تهدید داعش در عراق، تأکید کردند که نباید تحولات سیاسی موجب کاهش تمرکز بر مبارزه با داعش شود.

ویلکس در دیدار با نچیروان بارزانی نیز از گفتگوهای انجام شده میان اربیل و بغداد ابراز خرسندی کرده و اشاره کرد که در نتیجه این گفتگوها برخی مشکلات میان طرفین حل شده و تأکید کرد که گفتگو تنها راه ایجاد ثبات در منطقه است.

وی همچنین به ارائه شرحی از بازدید خود از کمپ های آوارگان استان دهوک و لزوم تلاش برای بازگشت آوارگان به محل سکونت خود پرداخت.

ویلکس در دیدار با مسرور بارزانی ضمن آرزوی موفقیت برای وی در منصب نخست وزیری اقلیم کردستان، آمادگی کشورش را برای توسعه روابط و مناسبات با اقلیم و کمک به اقلیم در زمینه های مختلف از جمله تداوم گفتگو با بغداد، اعلام کرد.

مسرور بارزانی نیز ضمن ابراز امیدواری در مورد به نتیجه رسیدن گفتگوهای اربیل و بغداد در آینده ای نزدیک، خواستار ایفای نقش انگلیس برای حل اختلافات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق شد.

همچنین طرفین در مورد وضعیت و مشکلات شنگال و کرکوک و لزوم هماهنگی میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ در مقابله با داعش، به بحث و رایزنی پرداختند.

روند تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان نیز از دیگر محورهای گفتگوهای ویلکس و بارزانی ها اعلام شده است.