سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398  ::  20:20   

سخنگوی مجمع زبان کردی ترکیه:

زبان کردی بایددر کنار ترکی به عنوان زبان رسمی ترکیه شناخته شود

سرویس ترکیه - شرف خان جزیری، سخنگوی مجمع زبان کردی ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود در دیاربکر با اشاره به محافظت از زبان کردی عنوان کرد: زبان کردی در کنار ترکی باید به عنوان زبان رسمی ترکیه شناخته شود.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه اورنسل، شرف خان جزیری، سخنگوی مجمع زبان کردی ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود در دیاربکر با اشاره به نشریه فریاد که برای اولین بار در 15 می 1923 از سوی جلادت علی بدرخان و دوستان وی به زبان کردی منتشر شد و از سال 2006 میلادی این روز به عنوان جشن زبان کردی گرامی داشته می شود؛ گفت: این نشریه با ارزش که تا سال 1943 برپا بوده است سال ها به فرهنگ و زبان کردی خدمت کرده است. در این نشریه که تلاش های با ارزشی صورت گرفته است اثرهای بی نظیری در زمینه آگاهی از خود به جا گذاشته است. ما به میر جلادت علی بدرخان و دوستان وی مدیون هستیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: زبان ما هویت و دارایی ما است. کردها در خانه، خیابان، محله و کوچه بازار باید به زبان کردی صحبت کرده و با این اقدام به توسعه زبان خود دست بزنند. کردی باید به عنوان یک زبان ارتباطات مورد استفاده قرار بگیرد. مردم کرد در استفاده از زبان کردی در زندگی روزمره خود باید اصرار بورزند. ما باید زبان کردی را به مهمترین دغدغه مردم کرد تبدیل کنیم.

جزیری خاطرنشان کرد: تنها راه جلوگیری از بین رفتن یک زبان تکلم کردن انسان ها به آن زبان و آموزش دادن آن به فرزندان خود و ایجاد شرایط و بستر مناسب برای این آموزش است. ما از دولت برخی مطالبات در این خصوص داریم. مطالبه ما از دولت در راستای آموزش زبان کردی و رسمی شدن زبان کردی در ترکیه است. کردی به همراه زبان ترکی باید به عنوان زبان رسمی کشور مورد شناسایی قرار بگیرد. برای زبان کردی باید یک اصلاح قانون اساسی صورت بگیرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها